Škola se značkou Rodiče vítáni nabízí dvojjazyčné vyučování

čtvrtek 19. ledna 2012 ·

Státní ZŠ ANGEL v pražských Modřanech chce učit děti na druhém stupni v češtině i angličtině. S dvojjazyčným vyučováním má pětiletou zkušenost.


Dvojjazyčné vyučování nabízejí v Praze především soukromé školy. Základní škola ANGEL v Modřanech je pravděpodobně první státní školou, která vyučuje s podporou rodičů běžné předměty i v angličtině. Chce tak konkurovat nabídce víceletých gymnázií.

Zavést vyučování běžných předmětů v češtině a angličtině za pomoci rodilých mluvčí umožnila na ZŠ ANGEL především spolupráce s rodiči. Před osmi lety se zapojili do evropského projektu Máma, táta a já – klub pro batolata, v rámci kterého se jejich dvouleté děti seznamovali s angličtinou. Zájem podnítil vedení školy, aby zavedlo dvojjazyčné vzdělávání v mateřské škole, která je součástí ZŠ ANGEL, a později i na prvním stupni základní školy, která pracuje podle vzdělávacího programu Začít spolu.

Aktivní rodiče pomáhají realizaci bilingvního programu i finančně. Založili občanské sdružení, které přispívá škole dva tisíce korun na každé dítě v osmnáctičlenné třídě. Díky tomu může i státní škola nabízet službu, která je jinak dostupná pouze na soukromých školách za mnohonásobně vyšší školné. Rodiče dětí, které absolvovaly pět ročníků tohoto typu vzdělávání, projevili zájem na stejné škole stejným způsobem pokračovat až do deváté třídy.

Na podobných principech – vyučování několika předmětů v angličtině, přítomnost rodilého mluvčího v hodinách, finanční podpora rodičů škole – by mělo fungovat i vzdělávání dětí na druhém stupni.

Iva Cichoňová, ředitelka ZŠ ANGEL, řekla: „Motivací k zavedení dvojjazyčného vyučování pro nás byly obtíže rodičů bilingvních dětí najít v Praze školu, kde by se jejich děti mohly vzdělávat v obou jazycích současně. Řada mateřských škol dnes nabízí anglické programy, rodiče ale musí řešit, jak zajistit svým dětem, často plynule hovořícím, navazující školní docházku. Proto jsme takové vzdělávání právě za pomoci rodičů zahájili nejdříve na mateřské škole a pak na prvním stupni. Nyní jsou děti v pátém ročníku, proto otevíráme návazný program na druhém stupni základní školy. Naši rodiče oceňují, že škola zajistí kvalitní dvojjazyčný program a oni se nemusejí poohlížet po jiných školách.“

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.