Přečtěte si: Malé školy, které nenaplní třídy, budou vracet evropské dotace

úterý 10. ledna 2012 ·

Financování regionálních škol čeká několik novinek. Obce ani školy z nich radost nemají. Peníze totiž nově půjdou na ideálně naplněnou třídu, která čítá 24 dětí, a to bude znamenat konec pro mnohé školy. Ty totiž na zkvalitnění výuky získaly peníze z Evropské unie a teď jim hrozí, že je budou muset vrátit. Pro obecní rozpočty by to ale mohlo být likvidační.

Z článku hab v ČeskáTelevize.cz vybíráme:

Základní škola Pecka stojí od roku 1900 a navštěvuje ji 107 žáků. To ale není podle nových propočtů dostatek. Teď proto reálně hrozí, že přijde o 2. stupeň, na jehož vybavení ovšem dostala evropský grant. "Ten byl zaměřen na to, aby škola byla bezbariérová a na rekonstrukci odborných učeben," uvedla ředitelka školy Věra Pavlová. Škola také mohla zakoupit interaktivní tabule, nový povrch v tělocvičně, ale i nové podlahy a obložení ve třídách. O evropské dotace žádala obec coby zřizovatel školy.


"Zaručili jsme se udržitelností projektu, tím pádem bychom museli dotace určitě vracet," připomíná starostka obce Hana Štěrbová. Podkrkonošské obci Pecka teď hrozí, že bude muset kvůli škole vrátit dotace 5,5 milionu korun. Roční rozpočet obce je přitom 12 milionů. "Rozhodnutí o případném rušení je věcí zřizovatele a zřizovatel samozřejmě nese všechny důsledky," namítá náměstek ministra školství Michal Zaorálek.

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
10. ledna 2012 v 19:06  

"Nikdo nevěděl, že když nedodrží v budoucnu nějakou naplánovanou podmínku, tak že by se musely ty finanční prostředky vracet," dodal výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

O nutnosti udržitelnosti projektů 5 let z např. OP VK se samozřejmě vědělo, nikoho spíš ale nenapadlo, že by mohlo dojít k nějakému rušení 2. stupňů.


A jak je to s udržitelností šablon? Ty přece dělá každá škola. Tam podmínka pětileté udržitelnosti není?

Anonymní řekl(a)...
10. ledna 2012 v 20:17  

Není. Tam je toho obecně daleko méně- což je s podivem....

Anonymní řekl(a)...
10. ledna 2012 v 21:54  

A tady to máme...my učitelé....stále jdeme jako ty ovce, změna za změnou-poctivě plníme,mlčíme, všichni víme , že film, který nám pouští jeden pan "Ministr " za druhým jde od 10 k 5,ale my žvaníme jen ve sborovnách a mezi sebou...tak tady to máme...už dávno jsme se měli proti všem těm rádoby novým inovacím postavit...bohužel bojíme se i o ten "velkej plat",někdy si říkám dobře nám tak........
A poslední inovace současného ministra....děs ,běs...jen do toho vše HOTOVO!!!

Anonymní řekl(a)...
11. ledna 2012 v 10:58  

10. ledna 2012 21:54

Některé naše kolegyně, jejichž manželé jsou funkcionáři ODS říkají, že je to tak správně. A ohledně platů - prý je učitelský plat pro ně jen kapesné. A potom stávkujme, když máme v ve svých řadách takové !

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.