EDUin: Učitelé vyzývají ministra k podpoře Metodického portálu RVP.CZ

čtvrtek 24. listopadu 2011 ·

Podpora, kterou Dobeš slíbil Metodickému portálu, nestačí ani k jeho přežívání.Učitelé, kteří využívají Metodický portál rvp.cz, se obracejí na ministra školství Josefa Dobeše s upozorněním, že radikální omezení peněz na jeho provoz znamená faktickou likvidaci jediné funkční metodické podpory aktivních učitelů. K podpoře tohoto stanoviska vyzývají i ostatní učitele a uživatele.

Ani předevčírem teoreticky přislíbená částka 3,5 milionu korun nestačí na provoz portálu a fakticky znamená likvidaci práce, kterou tisíce učitelů od roku 2005 odvedli a zároveň zmarnění několika desítek milionů korun, jež byly do vybudování Metodického portálu investovány.

Metodický portál rvp.cz po pěti letech provozu navštěvuje denně 10 000 uživatelů, kteří zde nacházejí tisíce digitálních učebních materiálů (DUM), stovky článků, odkazů, obrázků, příprav na vyučování či tematických plánů. Velká část obsahu prošla recenzním řízením a korekturou, jedná se tedy o garantovaný obsah, jak po stránce obsahové, tak po stránce formální (učitelé, kteří tyto materiály používají, nemusí mít strach z porušování autorských práv). Dalším kladem těchto materiálů je to, že se jedná o materiály vložené učiteli z praxe a jde tedy o materiály „odpilotované“, ověřené v praxi.

Doposud na obsluze portálu pracovalo 12 stálých zaměstnanců a dalších více než 200 spolupracovníků s dotací zhruba 19 milionů korun ročně. V této částce byly zahrnuty také odměny autorům a recenzentům publikovaných materiálů a článků či kurzovné e-learningových kurzů, které byly v rámci projektu pro účastníky zdarma.

Ministerstvo potvrdilo, že portál bude dál existovat za změněných podmínek, ale blíže je neupřesnilo. V tuto chvíli se mluví o částce 3,5 milionu ročně na jeho provoz. Což ale fakticky znamená zastavení větší části provozu. To by bylo v přímém rozporu s tvrzením ministra o podpoře učitelů a jejich dalšího vzdělávání, či o snahách zkvalitnit české školství. Omezení funkčnosti portálu je také v rozporu s „Dlouhodobým záměrem vzdělávací soustavy České republiky na období 2011-2015“, bod II. 1.2.2: „... rozvíjet sekci základní vzdělávání na Metodickém portálu se zaměřením na žádané tematické vstupy a komunitní moduly, na tvorbu elektronických učebních textů a učebnic...“.

V příloze této tiskové zprávy najdete přehlednou tabulku vyčíslující částku na minimální provoz portálu, zhruba na polovině dosavadního provozu. I jen základní zachování jeho funkcí by vyžadovalo alespoň 5,9 milionů ročních nákladů.

Hana Pilařová, zástupkyně ředitele a spoluautorka výzvy, řekla: „Signatáři tohoto dopisu jsou přesvědčeni, že za podmínek, které ministerstvo školství pro provoz portálu nastavilo, existovat nemůže. Vzhledem k tomu, že jde v současné době fakticky o jedinou a navíc do nedávna fungující metodickou podporu aktivních učitelů, žádáme ministra o takovou investici, která umožní plnou funkčnost portálu. Z hlediska ostatních projektů, jejichž financování ministerstvo připravuje, jde o minimální částku.“

Dan Franc, expert na on-line komunity, který napomáhal vytvoření učitelské komunity Metodického portálu, řekl: „Žádná komunita nemůže dlouhodobě fungovat tzv. na "autopilotu", tzn. bez péče lidí - správců komunity, kteří členům společenství vytvářejí prostor pro vzájemné interakce, stimulují tvorbu obsahu, dbají na dodržování kultury společenství, spravují technické zázemí a finančně a produkčně zajišťují některé aktivity a projekty, které komunitu dále rozvíjí.“


2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
24. listopadu 2011 v 8:54  

RVP portál.., vážení, je symbolem modernější pedagogiky, světa kompetencí, tvořivější školy a sdílení této dobré praxe.
Při povaze a pedagogickém rozhledu pana ministra si dokážu představit, proč "utlumuje" jeho provoz. Proto, vaše volání o záchranu, zdá se mi, voláním do "propadliště".
Vedle doporučeného ŠVP, testovací mánie a jiných opatření, zdá se mi jeho počínání docela účelové a tím i systematické.
Otázka je, kdo ho řídí?

Anonymní řekl(a)...
24. listopadu 2011 v 11:10  

Otázka je, kdo ho řídí?

Aštar Šeran a vesmírní lidé?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.