Nový web: Průřezová témata a čtenářství

středa 26. října 2011 ·


Se zavedením RVP vstoupila do vzdělávání i průřezová témata, aby pomáhala rozvíjet osobnost žáků zejména v oblasti postojů a hodnot. Ne vždy si však učitelské sbory vědí rady s jejich účinnou integrací do života školy. Zároveň se v posledních letech stále silněji hovoří o nedostatečné čtenářské gramotnosti českých školáků. Průřezová témata a čtenářství se proto staly základem projektu Jak efektivně vyučovat průřezová témata a současně rozvíjet čtenářství - vývoj sdružených příkladů dobré praxe pro učitele základních škol.


Do projektu je v tuto chvíli zapojeno šest základních škol. Každá spolupracuje úžeji s jednou neziskovou organizací, a to podle zvoleného průřezového tématu: osobnostní a sociální výchovu (OSV) zajišťuje Projekt Odyssea, výchovu demokratického občana (VDO) garantuje Gemini, Varianty jsou odborníkem na výchovu k myšlení v evropských a globálních souvislostech (VMEGS) a multikulturní výchovu (MKV). Environmentální výchovu (EV) zaštiťuje Sdružení Tereza, Kritické myšlení má na starost mediální výchovu (MeV) a čtenářství.

Co projekt přinese základním školám?

  1. Soubor popsaných a v praxi vyzkoušených učebních jednotek propojujících výuku školních předmětů s obsahem průřezových témat a rozvojem čtenářství.
  2. Příklady funkčního uchopení průřezových témat a čtenářství a jejich realizace na konkrétních školách.
  3. Příklady začlenění průřezových témat a čtenářství do ŠVP.
  4. Metodiku rozvoje čtenářství u žáků prostřednictvím výuky průřezových témat.
  5. Školy zapojené do projektu se stanou centry, která budou své zkušenosti v oblasti práce s průřezovými tématy a čtenářství sdílet s dalšími školami.

 Více na http://www.ptac.cz/index.php.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.