Přečtěte si: Klik sem, klik tam. Všude informace. Je škola na odpis?

pondělí 26. září 2011 ·

První otázkou školství není, co učit, ale jak děti naučit pracovat. Aby mohly - v konkurenci internetu, televize a počítačových her - zažít radost z výsledků svého úsilí, píše pro Aktuálně.cz filozof Jan Sokol.

Z článku Jana Sokola v Aktuálně.cz vybíráme:

Pan Šteffl správně zdůrazňuje, že v nich dnes nemůže jít o hromadění jednotlivých "informací", nýbrž že mají poskytovat "základní obecné znalosti a dovednosti", "struktury myšlení", na které pak děti mohou navazovat a dál je samy rozvíjet. Přitom ale jako samozřejmé předpokládá, že děti samy budou "chtít něco vědět a umět" - a tady se mi zdá, že je kořen dnešních problémů. Mnoho dospívajících dětí totiž žádnou takovou potřebu nepociťuje - ačkoli se s ní samozřejmě narodily. Jako kdyby ji ve škole dokonce ztratily, anebo obrátily jinam.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
27. září 2011 v 17:46  

SKVĚLÝ článek. Děkuji autorovi.

Luděk Blaha řekl(a)...
27. září 2011 v 19:11  

(školství) závisí hlavně na učitelích

Poslední zbytky (ale přece jen) soudnosti, mi brání poučovat pana Sokola. Ale, a ve vší úctě, se poněkud mýlí.
Školství závisí hlavně na ředitelích škol. Ti odpovídají za vše, co ve škole šustne a školství je, ať se nám to líbí nebo ne, tvořeno školami. Zejména a především.

Anonymní řekl(a)...
27. září 2011 v 20:24  

Mně se vybavuje spíš koňský povoz.

Vpředu klopýtají unavení, těžce funící vraníci - kantoři, naše první linie.
Za nimi kodrcající naložený vůz, s prasklým ojem a koly jen jen uletět.
A nad tím práská bičem vozka - ředitel.
A teď: na čem závisí, jestli dojedou?

poste.restante řekl(a)...
27. září 2011 v 23:16  

Článek je naprosto špatný.

Vůbec se v něm nevyskytují slovní spojení: průřezová témata, evaluace, inkluze, edukační proces ani projektová výuka.
Slovo kompetence je použito pouze jednou a to v naprosto nevyhovující souvislosti ve větě o kvalifikovaném zacházení s číselnými údaji, tedy o matematice.

Takový článek je naprosto mimo současnou realitu našeho školství.

:-)

Luděk Blaha řekl(a)...
27. září 2011 v 23:47  

Tak to tedy, pane poste.restante, zírám. Vy a ironie či snad dokonce sarkasmus?

V každém případě blahopřeji a znamenám si Vý-bor-ně!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.