Inspirace není nikdy dost

úterý 9. srpna 2011 ·

Pedagogové volného času vítají každý kvalitní zdroj nové inspirace a nápadů pro práci s dětmi a mládeží. V zajímavé publikaci „Pedagogické střípky“ jej určitě najdou. V červnu spatřil světlo světa „klíčovský“ sborník inspirativních příkladů dobré praxe pro práci s dětmi a mládeží vypracovaných a obhájených absolventy I. ročníku Studia pedagogiky volného času v rámci projektu Klíče pro život. Jeho realizátory jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní institut dětí a mládeže.

U zrodu publikace stál tým organizátorů, lektorů – vysokoškolských učitelů, a čtyřiceti pedagogů volného času – vychovatelek ve školních družinách a školních klubech, pedagogů z domů dětí a mládeže, středisek volného času a také pedagogů neprofesionálů z nestátních neziskových organizací, kteří se rozhodli, že chtějí začít s dětmi pracovat jinak. Projekt Klíče pro život nabídl cestu, jež pedagoga chápe jako průvodce a dítě jako rovnocenného partnera při objevování zákonitostí života. V průběhu celého roku studenti získávali informace, dovednosti a zkušenosti z různých oblastí pedagogiky, psychologie, osobnostně-sociální výchovy a dalších pedagogických a jiných disciplín. Pod vedením zkušených lektorů pak začali připravovat vlastní pedagogické projekty, jejichž realizace se stala praktickou zkouškou k uzavření I. ročníku Studia pedagogiky volného času.

Každý z projektů byl zpracován pro konkrétní cílovou skupinu a konkrétní prostředí. Jsou neopakovatelným otiskem svých tvůrců a zachycují maximální autenticitu při jejich realizaci. Garantka Studia pedagogiky volného času Vlasta Faiferlíková spolu s editorkou Petrou Bláhovou do sborníku zařadily dvanáct nejlepších příkladů dobré praxe, z kterých lidé připravující volnočasové aktivity pro děti a mládež mohou načerpat spoustu nových nápadů a inspirace. Dozvědí se například, jak děti natáčely svou filmovou prvotinu, jak si v keramickém kroužku každý vyrobil dle svého návrhu hodiny nebo třeba jak si děti samy připravily zkoušky, po jejichž absolvování se staly členy Expert týmu, a vymyslely program expedice, během které využily všechny dovednosti a znalosti, jež získaly v horolezeckém a tábornickém kroužku.

Text publikace je proložen barevnými fotografiemi, které zachycují bezprostřední  atmosféru a zaujetí dětí při aktivitách v jednotlivých projektech. Citace účastníků Studia pedagogiky volného času zase dokládají jejich pocity, obavy, ale i radosti, jež celé studium, práci na projektech a nakonec i samotnou realizaci provázely.

Odměnou autorům „Pedagogických střípků“ bude třeba to, když si po jejich přečtení  řeknete: „... ano, tohle se mi líbí“, „ ... tohle mne překvapilo“, „... tohle musím se ,svými‘ dětmi určitě  zkusit!“

Sborníkem „Pedagogické  střípky“ si můžete listovat na www.kliceprozivot.cz, sekce Studium pedagogiky volného času, záložka „Co je nového?

Vlasta Kohoutová, specialistka PR projektu Klíče pro život0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.