821 čerstvých absolventů středních škol získalo v průběhu svého studia mezinárodní řidičák na počítač

pátek 26. srpna 2011 ·

821 letošních absolventů českých středních škol úspěšně vykonalo v průběhu svého studia mezinárodní testy počítačové gramotnosti ECDL. Česká společnost pro kybernetiku a informatiku, nezávislé profesní občanské sdružení, umožňuje zájemcům v České republice pomocí mezinárodně jednotné metodiky objektivně prověřit znalosti a dovednosti z různých oblastí informačních technologií a získat tak mezinárodně uznávaný doklad počítačové gramotnosti, tzv. řidičský průkaz na počítač. Tento certifikát může poté studentům pomoci při dalším vzdělávání a usnadnit jim vstup nejen na český, ale také na evropský trh práce.

Z výsledků ECDL testů vyplývá, že běžný český středoškolák se poměrně dobře orientuje na internetu, bez větších obtíží komunikuje elektronickou poštou, umí si poradit s přípravou jednoduchého strukturovaného textového dokumentu i prezentace, méně je ale schopen používat tabulkový procesor pro řešení jednoduchých úloh nebo pracovat s databází. Ve srovnání s ostatními testovanými uchazeči z České republiky (k dnešnímu datu přes 56 000 osob) poráží středoškoláci svými výsledky ostatní uchazeče o „řidičák na počítač“, s výjimkou čerstvých vysokoškoláků, u nichž se samozřejmě předpokládají pokročilejší znalosti a dovednosti v oblasti práce s informačními technologiemi.


Nezávislé ECDL testy absolvovalo v posledních čtyřech letech v České republice jen 3 119 středoškoláků z veřejných i soukromých středních škol. Ročně je přitom v tuzemsku evidováno přes půl milionu středoškoláků. A právě nízký počet uskutečněných testů upozorňuje na problém rozvoje českých studentů.


„O nezávislé a objektivní testování počítačových znalostí a dovedností podle mezinárodních standardů mají zájem jen některé progresivní střední školy, které se snaží své studenty skutečně neformálně a zodpovědně připravovat na budoucí profesní kariéru. Uvědomují si, že bez dostatečných počítačových znalostí a dovedností se budou studenti podstatně hůře prosazovat na trhu práce, anebo že mohou mít vážné problémy při případném dalším studiu,“ říká Ing. Jiří Chábera, manažer pracovní skupiny ECDL–CZ při České společnosti pro kybernetiku a informatiku, která v České republice zastřešuje nezávislé testování počítačové gramotnosti obyvatelstva. Získat „řidičák na počítač“ nabízí v České republice svým studentům z celkového počtu asi 1 400 jen 120 středních škol.


Jednou z nich je i Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150„Do konceptu testování počítačových dovedností ECDL jsme se zapojili zejména proto, že nechceme naše žáky učit jen teorii, ale chceme klást důraz na aplikaci teoretických znalostí do praxe. Je nezpochybnitelné, že kvalitní vzdělávání v oblasti informačních technologií je nezbytnou součástí profilu středoškolského absolventa, protože počítače bude při své práci používat každý bez ohledu na budoucí profesi. Vzhledem k tomu, že koncept ECDL se ukázal pro úspěšné absolventy jako užitečný, lze dovodit, že s ohledem na blížící se zavedení IVT jako třetího volitelného předmětu v rámci společné části maturitní zkoušky, by mohlo být žádoucí jeho rozšíření do dalších škol,“ říká ředitel školy Josef Tomek.


Příkladem systematického rozvoje žáků v oblasti počítačové gramotnosti je například sousední Rakousko. Koncept ECDL je ve školských vzdělávacích programech zaveden již více než 10 let. Aktuálně je do něj zapojeno přes 1 200 škol, uskutečněno bylo více než 1 milion testů a jedna třetina všech rakouských studentů již úspěšně složila test z alespoň jedné oblasti počítačové gramotnosti. Podobné úspěchy zaznamenávají také v Itálii, kde je koncept ECDL dlouhodobě součástí vzdělávacího systému a zapojilo se do něj již 640 000 studentů. Podobně na tom jsou i některé další evropské státy. Uvědomují si, že cílená investice do studentů, budoucích zaměstnanců, je jedním z nejlepších vkladů k nastartování jejich úspěšné kariéry. O to, aby se situace v České republice více přiblížila západní Evropě, se právě snaží pracovní skupina ECDL- CZ.
          

O ECDL


Koncept ECDL – European Computer Driving Licence (v mimoevropských zemích označován jako ICDL – International Computer Driving Licence) vznikl v západní Evropě jako reakce na problémy spojené s prudkým rozvojem informačních technologií. Bylo třeba definovat pojem počítačová gramotnost a stanovit objektivní minimum znalostí a dovedností, které člověk potřebuje, aby mohl informační technologie, zejména výpočetní techniku a její programové vybavení (především na trhu práce) úspěšně a efektivně využívat. ECDL je mezinárodně rozšířený certifikační koncept počítačové gramotnosti a počítačových znalostí a dovedností. Zahrnuje celou škálu vzdělávacích a certifikačních programů, z nichž nejrozšířenější jsou programy ECDL Core (počítačová gramotnost) a ECDL Advanced (profesionální znalosti a dovednosti). Koncept ECDL mimo jiné mezinárodně definuje obsah pojmu "Počítačová gramotnost" a současně určuje metodu, jakou je základní počítačová gramotnost ověřována.

4 komentářů:

Mgr. Milan Šatra řekl(a)...
26. srpna 2011 v 0:41  

Koncept ECDL je opravdu zajímavá a perspektivní záležitost. Jen pro úplnost - není ale jen doménou středních škol. Existuje i několik základních škol, které připravují díky svému zaměření své žáky na úspěšné absolvování testů ECDL. Jednou z takových škol je ZŠ Aš, Kamenná 152, kde realizace testování ECDL probíhá již třetím rokem a na konci letošního roku může vykázat 46 úspěšných držitelů "řidičáku" na počítač.

Anonymní řekl(a)...
26. srpna 2011 v 12:31  

Jsou prosím nějaké slevy pro studenty a jaké máte zjušenosti s platbou. platí sio to studenti sami?

Anonymní řekl(a)...
30. srpna 2011 v 17:52  

ECDL jistě není jediný a ani nejlepší mezinárodní certifikační systém k prokázaní solidních kompetencí v oblasti ICT. Existuje také jiný certifikační systém, který celosvětově garantuje společnost Microsoft – tzv. Microsoft Office Specialit (MOS). Dle mého názoru je tento „globální“ certifikační systém mnohem zajímavější a užitečnější. Na rozdíl od ECDL musí uchazeč pro získání certifikátů MOS prokázat hluboké znalosti z jednotlivých aplikací balíčku Microsoft Office. Dle vlastní potřeby či preference může uchazeč získat samostatný certifikát pro každou aplikaci zvlášť. Příprava ke zkouškám včetně jejich absolvování harmonicky rozvíjí ICT kompetence s jazykovými v odborné angličtině, protože výukové prostředí i všechny zkoušky jsou kompletně v angličtině. Tato skutečnost zcela koresponduje s koncepcí státní maturity, která klade velký důraz na rozvoj kompetencí v ICT i anglickém jazyce.
První soukromé jazykové gymnázium Hradec Králové (PSJG) úspěšně využívá tento certifikační systém pro své studenty již řadu let. Zcela přirozeně se stal integrální součástí ŠVP. Pro ilustraci uvedu pouze fakt, že během minulého školního roku 2010/2011 bylo v testovacím centru PSJG úspěšně certifikováno celkem 163 studentů. Certifikáty MOS jsou pro své držitele velmi významnou globální konkurenční výhodou v prokázání vysoké kompetence v oblasti ICT.
Ing. Zarine Aršakuni, zástupkyně ředitele
První soukromé jazykové gymnázium Hradec Králové, spol. s.r.o.

Zen řekl(a)...
30. srpna 2011 v 21:02  

Mme Arsakuni, pouze vrozena slusnost mi zabranuje napsat, co si myslim o MOS a ECDL.

Jen tise doufam, ze nabizite i jine certifikace - ona snad kazda velka IT firma ma vlastni system vzdelavani a certifikaci. A vlastnit certifikat MOS je vskutku na tri veci. Jo, takhle CNE (Cisco Network Engineer) nebo RHCE (RedHat Certified Enginneer), to uz je jina pisnicka. A zaruka slusne placeneho mista.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.