Přečtěte si: Cermat nechce zveřejnit autory maturity, Dobeš tvrdí opak

sobota 9. července 2011 ·

Kdo tvořil letošní testy pro státní maturitu, zůstane zřejmě tajné. Cermat, který státní maturity připravil, odmítá zveřejnit konkrétní jména, takže debata nad odborností autorů se zřejmě konat nebude. Státní maturita přitom jenom letos změnila život sto tisícům studentů a její příprava spolkla přes půl miliardy korun ze státní kasy. Ministr školství Josef Dobeš navíc v médiích hlásá - seznam autorů je k vidění na webu společnosti Cermat. Ve skutečnosti tam však nic podobného nevisí.

Z článku Hany Jandové v Týden.cz vybíráme:

Zástupci vzdělávacích asociací a společností však slibují, že budou i nadále naléhat, aby se objevila široká odborná debata o úrovni a náplni státních maturit. Na jedné straně je pochopitelné, že si Cermat chrání své know-how, na druhé straně by se do takto zásadního testu mělo zapojit více stran s více zkušenostmi. "V tomto případě by se vědomosti měly sdílet. Soukormé firmy nemohou ve státní maturitě Cermatu konkurovat. Navíc to není apriori o soupeření, tady jde o osudy mladých lidí," vzkazuje Pýchová.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
11. července 2011 v 13:03  

Nejdříve zveřejnit žebříčky škol (kdo přemýšlí, dobře ví, jak je to nebezpečné) a teď ještě zveřejnění "autorů"! Nejlépe i s adresami, s hesly jejich počítačů a s údaji kdy a kudy chodí jejich děti ze školy.
PROBOHA!!!
Autoři úloh, recenzenti, ověřovatelé a sestavovatelé testů (to nejsou jedni a titíž lidé, prosím!) přece musí pracovat v naprosté ANONYMITĚ! Dokonce to podepisují jako součást smlouvy. Autor sám nesmí o svém autorství nikomu říci, testovací organizace nesmí identitu svých spolupracovníků nikomu sdělit. Opravdu je tak těžké pochopit proč?
Co kdo, proboha, zveřejněním "autorů" získá? U každého testu to bude seznam několika desítek jmen, z nichž některá budou "známá" (renomovaní vysokoškolští odborníci), jiná "neznámá" (zpravidla středoškolští učitelé). Co se z toho dá vyčíst? Absolutně nic!!!
Chce-li někdo testy kritizovat (a že si to věru zaslouží!), nechť kritizuje výsledek, nikoliv jeho "autory". Oni totiž ve skutečnosti žádní "autoři testu" nejsou. Jsou jen autoři úloh, kteří odevzdali desítky (stovky, tisíce...) úloh, z nichž některé byly použity v minulých letech, jiné letos, další jsou připraveny do budoucna a většina je nenávratně na smetišti, protože neprošla recenzním řízením či položkovou analýzou. Pak jsou oponenti a recenzenti, ověřovatelé a nakonec pár lidí, kteří na základě položkových analýz sestavili celý test. Tihle lidé sice vypadají jako nejdůležitější, ve skutečnosti se však jejich role podobá úkolu cvičené opice, která na základě statistického vyhodnocení vybere vhodné úlohy a uspořádá je do podoby testu. Se zněním jednotlivých úloh už tito sestavovatelé nemají nic společného.
A co se po jejich zveřejnění stane? Pominu-li nejrůznější nadávky a osobní útoky, lze logicky čekat zvýšený zájem těch, kterým z nejrůznějších důvodů půjde o získání úloh z příštích maturit.
Znám člověka X, který Cermatu poskytl několik tisíc úloh z předmětu Y. Mnohé z nich byly použity v uplynulých letech ("Maturity nanečisto"), několik z nich bylo použito letos a nepochybně je tam v zásobě i pěkných pár desítek úloh využitelných v příštích letech. Stačí zveřejnit jeho jméno a lze očekávat, že "někdo" se bude snažit:
- uplatit ho, aby celý balík úloh pro Cermat (použité i nepoužité) někomu prodal
- vlámat se do jeho domácího počítače (žádný PC expert to není, takže to nebude tak těžké) a ten soubor prostě ukrást
- vydírat ho, aby soubor úloh pro Cermat vydal pod nějakým nátlakem
Pak už stačí ten soubor úloh zveřejnit večer před termínem státních maturit a pokud se bude shodovat alespoň jedna úloha, je celý jeden předmět pro daný rok odepsán.
A to je jen jedna z těch mírnějších spekulací.
(Jistě pochopíte, proč pod tento příspěvek neumísťuji jakýkoliv podpis.)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.