V péči o děti-cizince bez doprovodu jsme pro Evropu vzorem

sobota 19. března 2011 ·

Při porovnávání azylových zařízení pro děti-cizince bez doprovodu v zemích Evropské unie, vyšla Česká republika loni na podzim jako nejlepší.

Je tomu tak díky Zařízení pro děti-cizince (jedinému u nás), jehož diagnostický ústav sídlí na Praze 5.

Ve Vestci u Příbrami pak zařízení provozuje dětský domov se školou a výchovný ústav nazvaný Permon. Mají zde kapacitu pro 48 dětí z celého světa, převážně ve věkovém rozmezí od 3 do 18 let. Momentálně tady své útočiště našli děti-azylanti z Vietnamu, Číny, Somálska, Konga, Nigérie, Maďarska, Rumunska, bývalých zemí Sovětského svazu či slovenští Romové.

"Máme tu zřízenou základní školu a praktickou školu – ta je dočasným řešením pro děti, které mají mezery ve vzdělání, nechodily do školy, nebo mají jazykovou bariéru," říká vedoucí střediska DDŠ a VÚ Permon Jana Rohrbachová. Děti, které jazykovou bariéru nemají, vozí pracovníci do okolních MŠ, ZŠ, navštěvují střední odborná učiliště nebo střední školy. Někteří se hlásí i na gymnázia nebo vysoké školy do Prahy.

"Loni na podzim skončil projekt Evropské unie, kde se porovnávala azylová zařízení pro děti-cizince bez doprovodu v zemích EU. ČR v něm díky našemu zařízení dopadla jako nejlepší a jako nejvzorovější. A to proto, že máme komplexní ucelený systém. Patříme pod MŠMT a můžeme děti vzdělávat v podstatě do 26 let. Nikde v Evropě nic podobného není," říká ředitel zařízení Luboš Hudec.

Aktivit, které zde s dětmi-cizinci bez doprovodu dělají, je opravdu hodně. Ctí při tom kulturní tradice jejich rodných zemí, kam patří například dodržování tradic národa a etnika, individuální úpravy jídelníčku, nebo schopnost sehnat překladatele z extrémních jazyků, jako je třeba lingala - nářečí na náhorní plošině v Kongu.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.