Bořivoj Brdička: Smysluplné neorganizované nekonference

pondělí 7. března 2011 ·


Snaha některých lidí se zdokonalovat a vzájemně si pomáhat proniká postupně do různých oblastí života společnosti. V poslední době je značně posilována existencí sociálních sítí, jež vzájemné kontakty prostřednictvím všudypřítomných technologií usnadňují. V čele tohoto vývoje jsou od samého počátku komunity propagátorů volně dostupných informací, programů, nahrávek, filmů apod. Patří sem v první řadě autoři software kategorie Open source následováni tvůrci OER (Open Educational Resources) i všemi dalšími uživateli internetu publikujícími pod licencí Creative Commons.


Tito lidé, kteří již mají některé vlastnosti nadcházející síťové generace, a jsou tudíž ve zvýšené míře připraveni si pomáhat a spolupracovat, vyvinuli velmi zajímavý způsob, jak toto provádět nad rámec virtuálního síťového spojení. Již několik let uskutečňují po celém světě přímá setkání označovaná jako BarCamp. Tato setkání mají podobu neorganizované nekonference (ang. unconference). Jejím základním pravidlem je absence přípravy programu. Předem se připravuje pouze to nejdůležitější, tj. místo setkání (bar není podmínkou) a čas. Hrozí-li riziko nezájmu nebo přílišného zájmu, provádí se normální registrace. V každém případě by ale účast měla být zdarma.

V den D se všichni sejdou a každý z účastníků předloží téma, na které by chtěl vystoupit. Tato témata se vyvěsí na tabuli a hlasuje se (podpisy, čárky apod.). Ten, kdo získá nejvíce hlasů, má příležitost svůj příspěvek přednést. Poté je přítomnými ohodnocen. Každý účastník například dostane určitý počet nálepek, a ty pak lepí na ty přednášející, kteří se mu líbili (viz zpráva Jiřího Kolaříka Jak jsem byl na Pražském Barcampu). Je zvykem přinést nějaké jídlo, a to nabídnout ostatním, nebo uspořádat na závěr společnou večeři apod. Jedná se tedy vlastně nejen o předávání informací a dobrých nápadů ale i o osobní seznámení účastníků.

Pokračování naleznete na spomocnik.rvp.cz.

3 komentářů:

marek albedo řekl(a)...
7. března 2011 v 18:51  

Pane Brdičko, všechny příspěvky, které jsem na České škole četl, byly blbosti, to za prvé.
Za druhé, nechcete jít škodit do nějakého jiného resortu tohoto nešťastného státu, než je školství?
Svoji tzv. kompetenci k udělování různých návodů odvozujete asi jenom od toho, že trochu umíte anglicky, ale troufám si prohlásit, že to nestačí. Je třeba mít i funkční mozek v hlavě.
Jděte jinam! Třeba do čisté politiky, tam už není co pokazit.
Sbohem.

Anonymní řekl(a)...
7. března 2011 v 19:48  

Marku, zato váš blok http://blog-a-blok.blogspot.com/ chytrostí přímo přetéká, chybět nám tu nebudete!

BoBr řekl(a)...
8. března 2011 v 7:29  

Ne snad, že by mi ten člověk nahoře stál za odpověď, ale vy ostatní, kteří to otevřete, ano.
Vězte, že má úplnou pravdu. Jde mi skutečně o to, konfrontovat naši skutečnost s děním ve světě. I ty technologie přišly tam odtud, tak si myslím, že to může být užitečné. Jedině tak je naděje všechny chyby neopakovat, a to dobré přijímat.
Dokud budu moci, nenechám toho! V nejhorším si pořídím taky nějaký ten blok.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.