14. - 21. 4.: Dny evropského filmu - projekce pro žáky středních škol

středa 16. března 2011 ·

18. ročník festivalu Dny evropského filmu, který bude probíhat v Praze ve dnech 14. až 21. dubna 2011, poté v Brně, nabízí také projekce pro školy v období od 26. do 29. dubna 2011.

Termíny projekcí pro školy jsou sladěny s termíny přijímacích zkoušek na střední školy. Návštěva přehlídky evropské kinematografie se tak může stát vhodným a zároveň kvalitním náhradním programem pro žáky, kteří se přijímacích zkoušek účastnit nebudou. Po projekcích jsou připraveny debaty s tvůrci filmů k příslušným tématům („Manuál na výrobu teroristy“„Pozemšťané, koho budete volit?“).

Přehlídka je zaměřena jak na tuzemské filmové diváky, tak na početnou skupinu cizinců žijících v České republice (většina filmů je promítána v původním znění s anglickými titulky).

Festival pořádají velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí EU, spolu s Ministerstvem kultury a Hlavním městem Praha, za podpory Ministerstva zahraničních věcí, Zastoupení Evropské komise v České republice a dalších. Letošní ročník získal také záštitu ministra školství, mládeže a tělovýchovy.


Projekce pro školy budou probíhat v kině Lucerna (s kapacitou asi 400 míst). Cena za vstupenku pro jednoho žáka činí 45 Kč.

DEF_Nabídka pro ředitele škol
 
Letošní nabídka filmů pro žáky středních škol:

MANUÁL NA VÝROBU TERORISTY

režie TEREZA REICHOVÁ/ 2010/ 92 min/ španělská verze s českými titulky/ debata s režisérkou Terezou Reichovou a Ondřejem Slačálkem
Co znamenají nápisy na zdech baskických měst? Proč je graffiti a street art v Baskicku pro mladé lidi tak rizikovou záležitostí? Proč mladí Baskové ze dne na den opouštějí své rodiny a mizí neznámo kde? A proč je možné být kvůli street artu spojován s terorismem? Dokumentaristka Tereza Reichová ukazuje, jak snadno se dá zneužít vágně definovaný antiteroristický zákon, který místo aby občany chránil, je raději preventivně utiskuje. Přestupky jako zapálení popelnice nebo graffiti na zdi, které se jinde ve Španělsku hodnotí jako vandalismus, jsou v Baskicku posuzovány jako teroristický čin, stejně jako souhlas s baskickou kulturou a snaha o její zachování.

Termín projekce pro školy: úterý 26.04.2011 od 10:00 h – kino Lucerna

DEF_Manuál na výrobu teroristy

   POZEMŠŤANÉ, KOHO BUDETE VOLIT?

režie LINDA JABLONSKÁ/ 2010/ 40 min/ česká verze s anglickými titulky/ debata s režisérkou Lindou Jablonskou a studenty workshopu „Inventura“
Štáb studentů a studentek dokudílny o.s. Inventura se pod vedením dokumentaristky Lindy Jablonské vypravil sledovat předvolební klání v hlavním městě na prvního máje. Jejich zvídavým otázkám tentokrát neunikli lídři a politici z bývalé Dělnické strany, občanští demokraté ani komunisti … Jak vznikl první komunista, zvýší ODS invalidní důchody a vyhraje skutečně Baník? Netradiční dokumentární film, jehož autory jsou lidé s mentálním hendikepem, což jim ale nebrání v tom, aby měli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe. Filmu se zároveň daří odhalovat, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“.

Termín projekce pro školy: středa 27.04.2011 od 10:00 h – kino Lucerna 

DEF_Pozemšťané, koho budete volit?
 

 DISKO A ATOMOVÁ VÁLKA

režie JAAK KILMI/ 2009/ 80 min/ estonsko‑finsko‑rusko‑anglická verze s anglickými titulky
"Disco a atomová válka" aneb jak pop-kultura vybojovala studenou válku. I tak by se dal shrnout příběh podivné informační války, v níž se sovětský totalitní režim ocitl tváří v tvář hrdinům západní populární kultury, a prohrál. Pop-kultura totiž měla nezastupitelnou funkci při formování názoru dětí ze sovětského bloku, v tomto případě těch estonských. Svou roli v tom sehrála i finská televize, která se v té době stala oknem do světa snů, jenž stát nebyl schopen zavřít. A přestože finské televizní stanice byly zakázány, řada domácností se k vysílání dokázala dostat. Dokument předkládá vlastní verzi novodobých dějin, v níž se plány tajných služeb mísí se sny obyčejných lidí.

Termín projekce pro školy: čtvrtek 28.04.2011 od 10:00 h – kino Lucerna  

DEF_Disko a atomová válka
 

RYTMUS SVOBODY

režie WOJCIECH SŁOTA, LESZEK GNOIŃSKI/ 2010/ 73 min/ polská verze s anglickými titulky
Rocková hudba měla ve východním bloku vždy jednu přidanou hodnotu – ať už Velvet Underground nebo Rolling Stones, pro východ byli symbolem svobody. Ani Železná opona nedokázala zastavit cestu “zakázané” muziky do zemí Sovětského bloku, kde prosakovala do běžného života, spojovala lidi a opatrně nahlodávala tehdejší režim. “Rytmus svobody” je exkurzí do polského hudebního podsvětí, do šedé zóny, do prostoru alternativní kultury. Film, který stojí zejména na hudebních ukázkách, přináší i celou řadu unikátních archivních záběrů z koncertů nebo z legendárního festivalu v Jarocinu, jednom z ostrůvků svobody ve vodách „oficiální“ kultury.

Termíny projekce pro školy: pátek 29.04.2011 od 10:00 h – kino Lucerna  

DEF_Rytmus svobody
     
 
 

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.