Reakce ministra školství Josefa Dobeše na výzvu ČSSD

středa 16. února 2011 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš nehodlá rezignovat na svou funkci. „Škoda, že pan Ohlídal a vedení ČSSD několik let předem nehovořilo o dlouhodobém úpadku českého školství. První, kdo to učinil, jsem byl já,“ říká Josef Dobeš. Ministr školství vnímá a jako první velmi vážně vyslovil pochybnosti nad stavem českého školství. „Pan Ohlídal je tak až několikátý, který to využívá pro své politické zviditelnění,“ dodává Dobeš.Ministr Dobeš má recept a řešení toho stavu a podniká konkrétní zásadní kroky k napravení. Těmito kroky jsou:

   1. Měření kvality – srovnávací zkoušky v 5. a 9. třídách, které budou realizovány už na podzim tohoto roku.
   2. Po 14 letech se jako první ministr rozhodl pro spuštění státní maturity.
   3. Zeštíhlení sítě středních škol tak, aby odpovídala demografii ČR. Zde si váží hejtmanů ČSSD na rozdíl od některých populistických poslanců a senátorů ČSSD (Ohlídal, Chládek, Rath, Paroubek).
   4. Změna financování regionálního školství.
   5. Odbourávání byrokratického zatížení škol – do vlády jde novela školského zákona, která omezí zbytečnou byrokracii. Navíc od dubna dojde ke slučování ministerstvem přímo řízených organizací (OPŘO), které zatěžují školy další byrokracií.
   6. Posílení financí na zvýšení platů učitelů, pro rok 2011 byly platy učitelů posíleny o 2,1 miliardy, pro rok 2012 bude rozpočet na platy posílen o další 4 miliardy.

„Toto jsou kroky, které měly být nastaveny před 10, 15 lety. Odvahu k jejich realizaci měli mít už ministři ze strany ČSSD. Rozumím tomu, že je v tom mnoho nepopulárního, ale nehodlám z toho ustoupit,“ dodává Josef Dobeš.

V oblasti evropských fondů to byl právě ministr Dobeš, který jako první upozornil na nečerpání prostředků z evropských fondů. Z tohoto důvodu v září 2010 vyměnil vrchního ředitele, který měl tuto oblast na starosti. „Do této doby každý taktně mlčel, ač čerpání evropských fondů obou operačních programů v gesci MŠMT bylo nejhorší. Jestliže za tři roky bylo proplaceno 0,3 procenta, tak za čtyři měsíce nového vedení je to už desetkrát tolik,“ vysvětluje Josef Dobeš. V současnosti vrcholí jednání nad schválením pěti největších projektů v Bruselu v celkové výši 20 miliard korun. Možná právě proto nervozita ze strany opozice vzrůstá. Navíc pro rok 2011 bylo posíleno financování vysokých škol z fondů Evropské unie o 9 miliard. Což byl v minulosti nevídaný jev.

Co se personální politiky v sekci operačních programů týká, tak z 230 zaměstnanců odešlo nebo bylo vyměněno jen 25 zaměstnanců, tedy o něco více než 10 procent. Na jejich místo nastoupili lidé, kteří mají zkušenosti s čerpáním peněz z Evropské unie, což bylo zásadním problém. Do té doby totiž na operačních programech pracovali lidé, kteří s nimi neměli takové zkušenosti, popř. nebyli potřebně jazykově vybavení.

Velmi důležité dění, které probíhá na MŠMT od konce roku, je výrazné zeštíhlení celého úřadu ministerstva a odbourávání byrokracie. „To je možná největší důvod množících se ataků na moji osobu,“ říká ministr Dobeš, který hodlá v krocích vedoucích k zeštíhlení a k zefektivnění práce úřadu i nadále pokračovat.

Jak uvedl jeden nejmenovaný server: ministerstvo netvoří dům, ale tvoří jej lidé, kteří mohou svou administrativní mocí ministra lidově řečeno "vypapírovat". Za nastalé situace se jim však může stát, že ministr učiní další nepopulární krok a tuto administrativní moc úřednictvu omezí. Bylo by zajímavé sledovat reakce těch, kteří české školství nechápou jako prioritu, ale jako vlastní prostředek k dosažení moci.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
16. února 2011 v 23:15  

Nevím, zda za to může více p. ministr či jeho početní PR pracovníci, ale po přečtení jeho/jejich reakce, se mi udělalo opět o něco hůře...

Luděk Blaha řekl(a)...
17. února 2011 v 0:48  

výrazné zeštíhlení celého úřadu ministerstva

Jen což je pravda. Ušetřené peníze si pak rozdělí mezi sebe jako odměnu za to, že je ušetřili.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.