Protestní stávka 8. 12. 2010

středa 8. prosince 2010 ·

Důvody a cíle stávky podle Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.


Stávkou chceme vyjádřit nesouhlas zaměstnanců školství se snížením prostředků na platy provozních a správních zaměstnanců, kteří vytvářejí zázemí pro vzdělávání ve školách a školských zařízeních. Vyjadřujeme protest proti tomu, s jakou arogancí vláda postupovala při vyjednávání o platech a změnách v systému odměňování. Tyto radikální změny, přestože se nemají vztahovat na pedagogické pracovníky, však ve svých důsledcích poškodí všechny zaměstnance ve veřejném sektoru.

Chceme docílit toho, aby vláda přehodnotila svůj přístup k rozšíření pásmového odměňování zaměstnanců a ke smluvním platům.

V den konání protestní stávky bude zorganizováno ve větších městech veřejné protestní shromáždění. Místo a čas bude upřesněn po jednání krizového štábu dne 11. 11. 2010.

Předsednictvo ČMOS pracovníků školství vyzývá školy a školská zařízení k zapojení se do protestní stávky.

Bližší informace budou průběžně zveřejňovány na našich webových stránkách a ČMKOS (www.cmkos.cz, www.esondy.cz) a prostřednictvím oblastních rad odborového svazu.

V Praze dne 10. 11. 2010

Mgr. František Dobšík
předseda ČMOS PŠ

14 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
8. prosince 2010 v 9:22  

Vážený pane Dobšíku, vaše měsíc staré stanovisko psané s pomocí paroubkovského slovníku se chová stejně jako to, co samo kritizuje. Píšete o aroganci vlády při vyjednávání a přitom se stejnou arogancí si berete do úst všechny zaměstnance školství, aniž byste měl právo jejich jménem mluvit. Hovořte jménem ubývající členské základny a nepleťte sem učitele, jimž "arogance vlády" prachy přihrála. Krizový štáb od 11.11. vydírá tuto společnost a stávkujících cca 200 škol, jak uvádí média jsou ti pomýlení z 6500 základních a středních škol, kteří nechápou, do čeho se nechali vtáhnout. Pokud si někdo ve školství opírá kolo o ministra Dobeše, já bych si ho o Dobšíka neopřela ani omylem.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 10:13  

Škoda, že politici nešetří i na sobě. V lednu se jim zvyšují platy.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 10:24  

Ať žije stávka! Vzhůru do Řecka!

Petr S.

Luděk Blaha řekl(a)...
8. prosince 2010 v 10:39  

Já bych stávkoval, až bych brečel.
Kdo mi ovšem nahradí těch osm set?
Za to mám rohlíky na rok!

krtek řekl(a)...
8. prosince 2010 v 10:58  

Vážená paní Carcy,

přestože nestávkuji, chápu, že platy nepedagogických pracovníků se vrací zpět na úroveň před dvěma lety a že je to nepřijatelné.
Na druhou stranu mi vadí, že cíle stávky nejsou jasné a spojené s postupem, jak dosáhnout jejich splnění.
Tak, jako nechci být rukojmím vedení odborů, nechci být ani rukojmím vlády. Její postup je stejně špatný - nejdříve škrtat tam, kde to je nejjednodušší, a slibovat reformy v budoucnu.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 14:30  

Vážený pane Krtku,

proč myslíte, že návrat platů do doby před dvěma lety je nepřijatelný? Utrácí snad Vaše rodina každoročně více, než si vydělá? Ufff!

PISA a nejen PISA, ale zkušenosti těch z nás, co poznali i jiné národní mentality, jasně ukazuje, že líný český národ svůj s globalizací prohraje, pokud se zásadně nezmění přístup lidí ke vzdělávání i k práci obecně. Máte vůbec představu, kolik tzv. inženýrů a magistrů nastupuje do firem a není schopno komunikace ani v té blbé angličtině? A téměř všichni přitom nastupují do firem zahraničních vlastníků nebo spoluvlastníků a se zahraničím obchodují!

Štve mě, že budu mít méně peněz, to je pochopitelné lidské. Ale jsem Vládě vděčný za to, že chce snižovat zadlužení země a štve mě, že plánuje na rok 2011 zase tak veliký deficit. Vás ne?

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 17:15  

8. prosince 2010 14:30:
Vidíte to politicky správně a tak to má být. Když máte málo peněz, musíte šetřit, to dá rozum. Když nemáte žádné peníze, musíte šetřit ještě víc, tím se spolehlivě z té mizérie dostanete. Podívejte na bezdomovce: Neutrácejí prakticky nic a jak se jim panečku daří dobře..
Ano, ten bilion a čtvrt státního dluhu prožrali státní zaměstnanci v sekané s vlašákem, a proto holt musí tu sekeru zatáhnout.
Přemýšlet o tom, proč najednou státním rozpočtům chybí zdroje, zatímco skupina elit má v bankách virtuální kapitál několikanásobně převyšující hodnotu všech hmotných statků na Zemi je nesprávné a fuj.
Však my zatneme zuby, uskrovníme se a snad se časem dočkáme, že někdo z pomazaných se na nás z okénka rychle projíždějící limuzíny pochvalně usměje.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 17:42  

Cituji Anonymního z 8. prosince 14:30:" Štve mě, že budu mít méně peněz, to je pochopitelné lidské. Ale jsem Vládě vděčný za to, že chce snižovat zadlužení země a štve mě, že plánuje na rok 2011 zase tak veliký deficit. Vás ne?
" A mohl byste ji být daleko vděčnější, kdy nespáchala zákony, které nás stojí desítky miliard (aktuální fotovoltaika). Kilometr dálníce stojí miliardu. Že by byla pozlacená jsem si nevšiml. O všudypřítomné korupci, zbytečno již mluvit. Přestaňte se dívat dolů a zkuste svůj kritický zrak a konání obrátit směrem vzhůru. Tam jsou rezervy o kterých se nám ani nezdá.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 17:44  

Cituji Anonymního z 8. prosince 14:30:" Štve mě, že budu mít méně peněz, to je pochopitelné lidské. Ale jsem Vládě vděčný za to, že chce snižovat zadlužení země a štve mě, že plánuje na rok 2011 zase tak veliký deficit. Vás ne?
" A mohl byste ji být daleko vděčnější, kdy nespáchala zákony, které nás stojí desítky miliard (aktuální fotovoltaika). Kilometr dálníce stojí miliardu. Že by byla pozlacená jsem si nevšiml. O všudypřítomné korupci, zbytečno již mluvit. Přestaňte se dívat dolů na "socky" a zkuste svůj kritický zrak a konání obrátit směrem vzhůru a pohlédnout na tamní "asociály". Tam jsou rezervy o kterých se nám ani nezdá.

Pacák

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 19:38  

8. prosince 2010 9:22 - Simona Carcy
8. prosince 2010 10:24 - Petr S.

Až zničíme střední třídu, která je oporou demokracie, pak si i tady přestaneme psát a diskutovat. Bude to cesta k ultrapravicovému řešení ve stylu pana Hitlera
Když si přišli pro komouše, mlčel jsem, nebyl jsem komouš
Když si přišli pro socana, mlčel jsem, nebyl jsem socan
Když si přišli pro liberály, mlčel jsem, nebyl jsem liberál
Když si přišli pro cikány, mlčel jsem, nebyl jsem cikán
Když si přišli pro mě, nebyl kdo by se mě zastal

Ono milí - tady se šetří - od ledna se zvyšují platy ústavních činitelů o desetitisíce. Proboha co a koho hájíte ?

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 19:46  

Štve mě, že budu mít méně peněz, to je pochopitelné lidské. Ale jsem Vládě vděčný za to, že chce snižovat zadlužení země a štve mě, že plánuje na rok 2011 zase tak veliký deficit. Vás ne?

Milý človíčku,
státní zaměstnanci toto neprojedli, podíval bych se i na takové jako Krejčířové, Kotíkové,, Mrázkové, ale především bankovní systém - ten je na vině. Podnikatelé se můžou uchechtat, že neplatit daně je za současné vlády "in"

Luděk Blaha řekl(a)...
8. prosince 2010 v 22:37  

Podnikatelé se můžou uchechtat

Dovolíte-li, rád bych nasměroval tok Vašich myšlek na fakt, že zaměstnanci státu jsou placeni z daní daňových poplatníků. Daně státních zaměstnaců jsou pouze poněkud svérázným až fiktivním tokem peněz sem tam.
Smyslem existence státních zaměstnanců je poskytovat služby poplatníkům, aby tito měli podmínky k placení daní určených k vyživování státních zaměstnanců.
Kdo má tedy důvod k uchechtání se jsme my, státní zaměstnanci. Jediná doba, kdy se upřímně nesměji, je doba spánku. Moje družka ovšem tvrdí, že už ani to není pravda.

Anonymní řekl(a)...
9. prosince 2010 v 20:00  

8. prosince 2010 22:37

a když stát nepohlídá výběr daní ? Když stát vytvoří takové podmínky jako "malý stát, malé náklady" a malé daně? Když státu nebude vadit 10 - 15 % nezaměstnaných ? Co s takovým státem ? Potom je mi už úplně jedno jedno, když tady bude vládnout "Hitler, Stalin nebo Číňani" !

poste.restante řekl(a)...
9. prosince 2010 v 22:55  

Daně, které státní zaměstnanci odvádí, jsou z hlediska finančních toků státu pouhými účetnickými hrátkami.

Nicméně já osobně daně platím jako každý jiný.
A na straně státu mé daně figurují jako příjem.

Jestliže má stát dojem, že je má práce zbytečná, má mne propustit.
Jestli má dojem, že mé služby potřebuje, má mne zaplatit.

Nikdo snad nepochybuje o tom, že reálnou hodnotu ve formě zboží, které se dá prodat, vytváří komerční sféra.
To ovšem neznamená, že státní zaměstnanec je pouhý parazit, jak se nám občas někteří snaží podsouvat.

Rád používám srovnání se zaoceánským parníkem a jeho posádkou.
Do pohybu ho uvádí topič.
Směr plavby určuje kapitán.
Ale potřebný je i palubní lékař, kuchař i ten chlápek, který čistí ucpané záchody.

A teď ta naše loď:
Rejdařská společnost rozprodala v minulých letech půlku lodního vybavení, včetně toho potřebného i toho, které přinášelo zisk.
Kapitán kšeftuje s dodavateli a vybírá si ty, kteří mu dají větší provizi.
Lodní kuchař nakupuje do kuchyně sajrajty, ze kterých vaří tak, že posádka má nejmíň jednou týdně průjem.
Naštvaný palubní lékař vyhlíží přístav, aby mohl přesednout na jinou loď.

A mně chtějí někteří odborníci tvrdit, že loď pluje pomalu a špatným směrem, protože prý přeplácíme stevardy a tak prý nezbyly peníze na lepší uhlí.
Mám chuť se podívat na bok lodi, jestli tam není napsáno "Titanik".

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.