Školy dostaly novou pomůcku, která usnadní práci výchovných poradců a zároveň pomůže žákům

pátek 12. listopadu 2010 ·

Národní  ústav odborného vzdělávání připravil nové CD „Kam na školu – Střední školy v ČR“ s kompletní vzdělávací nabídkou pro školní rok 2011/2012. Tento nosič doplňuje internetový Informační systém o uplatnění absolventů škol na adrese www.infoabsolvent.cz a rozšiřuje možnosti škol, jak informace o vzdělávací nabídce zpřístupnit žákům a jejich rodinám. Seznam středních škol se všemi nabízenými obory a mnoha dalšími údaji o studiu i uplatnění absolventů přispívá k tomu, aby učitelé mohli poskytovat svým žákům kvalitní poradenství při výběru další vzdělávací dráhy.

Právě podzimní měsíce jsou nejvhodnějším obdobím, kdy se mají žáci devátých tříd rozhodnout, na jaké střední škole a ve kterém oboru chtějí pokračovat ve studiu. Časová rezerva před podáním přihlášek jim dává možnost svůj výběr konzultovat a vytipované školy také navštívit. Proto jsou v Informačním systému o uplatnění absolventů škol (ISA) k dispozici všechny aktuální údaje o vzdělávací nabídce s téměř ročním předstihem a zájemci tu najdou například i termíny dnů otevřených dveří.

Tento systém  je doplňován a inovován díky projektu VIP II – Kariérové poradenství, na který příspívá Evropský sociální fond. V následujícím období bude vytvořen uživatelsky příznivější vstup do vzdělávací nabídky škol, aby se v ní dobře orientovali nejenom učitelé a výchovní poradci, ale také sami žáci základních i středních škol a jejich rodiče. Součástí systému se stane také test, který by měl pomoci žákům při rozhodování o volbě jejich budoucího povolání.

Informace o školách i trhu práce


Výhodou systému ISA na www.infoabsolvent.cz je fakt, že propojuje informace o školách s údaji o uplatnění absolventů jednotlivých oborů na trhu práce. Je to možné díky tomu, že v rámci projektu VIP II – Kariérové poradenství zpracovává NÚOV každoročně analýzu nezaměstnanosti absolventů a provádí šetření mezi úřady práce i zaměstnavateli. Na jejich základě je možné identifikovat konkrétní problémy absolventů škol při hledání práce či problematické i perspektivní obory vzdělání. Další analýzy se věnují přechodu absolventů ze střední školy do praxe či do terciárního vzdělávání. Lze z nich poznat, jak jsou absolventi připraveni pro vstup na trh práce a výkon své profese, což představuje zpětnou vazbu i pro vzdělávací nabídku a vzdělávací programy středních a vyšších odborných škol.

O co jde v projektu VIP II - Kariérové poradenství

Národní projekt s plným názvem VIP kariéra II – Kariérové poradenství v podmínkách kurikulární reformy řídí MŠMT, na starosti ho má Národní ústav odborného vzdělávání a je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Projekt má několik navzájem propojených částí, jejichž cílem je přispět ke zvýšení cekové úrovně kariérového poradenství na školách i k prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Reaguje tak na jedno z doporučení expertů OECD, kteří před nedávnem konstatovali, že kariérové poradenství v ČR není dostastečně rozvinuté. Kromě informačního systému ISA nabízí projekt také přímé poradenské služby v centru kariérového poradenství, které bude rozšířeno o call centrum a on-line poradenství. Další složkou je vzdělávání kariérových poradců a dalších učitelů. Tohoto e-learningového vzdělávání by se mělo zúčastnit 3 500 pedagogických pracovníků.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.