Ondřej Šteffl: Cestou drahých rituálů

neděle 7. listopadu 2010 ·

V debatách i přemýšlení o státní maturitě se opakovaně zaměňují a pletou dvě odlišné věci. Plete se kvalita dosahovaného vzdělání a hodnota-cena maturitní zkoušky. Mnozí z této záměny pak usuzují, že náročnější maturita automaticky zvýší kvalitu vzdělání. Ale to je omyl!

5 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
7. listopadu 2010 v 12:31  

Jsem ráda, že pan Štefl píše, že měl samé jedničky. Jak se ukazuje, testování v době jeho maturity opravdu selhalo, když napíše: "Státní maturita je blištivá a efektní a lze ji snadno nařídit" a necvakne mu vyjmenované slovo "blýskat se". Jinak by se svými jedničkami tento samopasovaný guru nenapsal blištit...
Dejte si nějaký test od Cermatu, pane Štefle, a pomůže vám to víc, než o 8 percentilů (jak tvrdíte u testů SCIO).

Anonymní řekl(a)...
7. listopadu 2010 v 20:48  

ano blištivá dámo.

Luděk Blaha řekl(a)...
7. listopadu 2010 v 21:01  

Pokud na vzdělanost národa nahlížíme spíše jako na jeho kultivovanost (že se lidé nechovají jako hovada) a ne jako na jeho zkompetentněnost (že se lidé nechovají jako pitomci), pak nám jakákoliv maturita mnoho nepomůže.

Unknown řekl(a)...
8. listopadu 2010 v 8:42  

Jedním z projevů vzdělanosti je, že člověk brzy zahlédne tu maličkost, na kterou právě kouká, i v širších souvislostech, že jeho mysl zapojí různé možné příčiny toho, co vidí, odhlédne od čistě osobních pohnutek, hledá obecné pojmy a zjišťuje, zda s jejich pomocí realitě a detailu lépe porozumí. Například nevzdělanci v Česku se často hádají o pravopis - už asi 150 let. Jejich omezená mysl je s to vnímat chybu, ale nestává se jim, že by se vyznali v různých příčinách, které ji mohly způsobit. Jejich mozek není trénovaný, není vzdělaný v přemýšlení, a tak jim neposkytne odstup. Rovnou se pustí do hnidopišství a zejména se snaží odmazat výzvy k hlubšímu zamyšlení, na které nestačí. Dělá to tím, že hned vypíchne hnidu a pak ji rozmazává. Je jistě užitečné, že někteří jednoduší jedinci vybírají hnidy, ty nejsou ani hezké, ani zdravé. Ale naštěstí jsou v národě i lidé, kteří se dokážou zamýšlet hlouběji a něco vymyslit, co zase pomůže druhým nezůstat tak jendoduchými - pokud ovšem ti méně vzdělaní se tomu sami nebrání ve jménu svých milovaných hnid.
Já jsem taky pro čistý pravopis a spisovné vyjadřování. Ale taky sleduji, čím vším se zvyšuje množství chyb ve veřejných textech. Možná už jsme v takovém stadiu, že vzdělaný člověk prostě tomu, u koho chybu našel, napíše ohleduplné poučení ve stylu "Pane kolego, v textu XY Vám unikla chyba ve slově blyštivý - píše se s tvrdým y, jde o slovo příbuzné se slovem blýskat se, blýskavice, blýsknout se atp. S pozdravem, Váš..."

Simona CARCY řekl(a)...
8. listopadu 2010 v 9:55  

Milý standarde, kvůli hnidopišství, o kterém mluvíte, vyletí řada děcek od maturity. Pak snad nechci tak mnoho, když chci, aby ten, kdo si hraje na maturitokárce a přitom mu jde jen a jen o jeho vlastní kapsu, psal spisovně. Nelze kázat vodu a pít víno.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.