Jan Wagner: SCHOLA NOVA 2007: obrat k lepšímu?

pondělí 23. dubna 2007 ·

Specializovaný veletrh SCHOLA NOVA 2007 s podtitulem - školy, vzdělávání a vybavení proběhl koncem března tradičně v pražském Veletržním paláci. Přestože letošní ročník nabídl více vystavovatelů, zajímavější doprovodný program, návštěvníků ale prakticky nepřibylo (ale jen díky teplému jaru). Letošní již již čtrnáctý ročník veletrhu SCHOLA NOVA 2007 nabídl oproti loňsku více vystavovatelů, kterých bylo celkem 106 oproti loňským 95. Na první pohled byl zřetelný odklon od nabídky pomůcek k nabídce škol a vzdělávacích institucí. Přesto tu byla řada stánků s interaktivními tabulemi a překvapivě i repasované počítače a pro řadu firem je tento veletrh stále prestižní záležitostí. Veletrh byl zahájen za přítomnosti ministryně školství Dany Kuchtové, která poté vystoupila i v doprovodném programu k aktuálním otázkám školské politiky a legislativy: Na rozdíl od loňského vystoupení Petry Buzkové měla nová ministryně v sále nabito, k některým témátům naleznete podorobnosti v článku  Co řekla ministryně školství o učitelích?  Oproti loňsku širší doprovodný program byl přitažlivější a řada přednášek i v následujících dnech přilákala dostatek posluchačů.

Fanfáry pro ministryni

Jarmila Modrá, ředitelka odboru řízení strukturálních fondů EU MŠMT, v prezentaci Využívání Evropského sociálního fondu v oblasti vzdělávání v letech 2007-13 stručně popsala záměry ministerstva v jím řízeném operačním programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Pro mne byla zajímavá informace, že na tak zvané národní či systémové programy, realizované přímo řízenými organizacemi ministerstva, je počítáno s necelými deseti procenty celkových prostředků (předběžně 5-8  %). Bohužel termíny z toto vystoupení už neplatí, čerpání dotací bude mít  další zpoždění . Bohužel jen malou účast měly odpolední přednášky, doplatili na to ve středu především Václav Sýkora z Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) s tématem Příprava učitelů matematiky pro tvorbu ŠVP a  Zdeněk Vavřín s přednáškou Mohou si profesor matematiky a jeho student navzájem rozumět? Doporučujeme proto web Společnosti učitelů matematiky JČMF (SUMA JČMF). Čtvrteční dopoledne pak patřilo Saferinternet.cz (CZESICON) a tématům Bezpečnost dětí na internetu – projekty, výzkumy a realitaAsistenční linka a horká linka.

Tradiční je i soutěž o nejlepší exponát – Zlatou SCHOLA NOVU 2007 získaly tyto exponáty (podle abecedy):
  • ACTIVBOARD + 2 – kompletní systém pro interaktivní výuku, PROFIMEDIA s.r.o., Praha
  • E-learning pro sluchově postižené žáky - www.eliska.cz, LABYRINT BRNO
  • Newton 3 – Interaktivní virtuální laboratoř, TERASOFT, a.s., Hořovice
  • Šálová židle do seminárních učeben – ALFA, MULTIP Moravia s. r.o., Nový Jičín
  • Výukový program Tell me more angličtina, němčina, Marek Fiala, Velká Bíteš
SCHOLA NOVA 2007 byla každopádně lepší než loňská, výstavní plocha byla více zaplněná a doprovodný program byl přitažlivější. Pokud se tento program ještě více rozšíří a bude přítažlivý, i návštěvníků snad výrazně přibyde (nesmí ale být tak teplé jaro jako letos).

Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.