Jan Šamánek: Repasované počítače - spolehliví obchodníci a drazí šibalové?

úterý 30. května 2006 ·

Tento text je reakcí na článek pana Jana Wagnera Repasované počítače v roce 2006: kdo, kde a za kolik? Autor tohoto článku píše o výpočetní technice poměrně často a fundovaně, ale tentokrát se dopustil omylů, na jejichž základě srovnal nesrovnatelné ceny a pak rozdělil prodávající na „dobrého a spolehlivého prodejce repasovaných počítačů nebo naopak prodejce šibala“. A poskytl tak všem potenciálním kupcům velmi zavádějící vodítko pro koupi. Sám pracuji ve firmě, která pro značkové výrobce (např. HP, Dell, atd.) repasuje a následně znovu uvádí do oběhu použitou výpočetní techniku a proto si dovolím na uvedené omyly upozornit. Ostatně počítače, které prošly našimi dílnami lze nalézt v nabídce hned čtyř prodejců počítačů srovnávaných v uvedeném článku.

Omyl první: parametry počítačů jsou srovnatelné

Autor článku uvádí základní konfigurace a ceny počítačů. Ale např. oba „nejvýhodnější“ stroje v nejslabší kategorii mají „slim CD-Rom mechaniku“. Oproti standardním mechanikám jsou tyto mechaniky výrazně dražší a navíc u nich neexistuje 100 % kompatibilita. Pokud se v budoucnu mechanika porouchá nebo uživatel uvažuje třeba o upgradu na DVD mechaniku, může zjistit, že za takový upgrade dá víc, než kolik jej stál celý počítač. U starších počítačů (PIII 1000 MHz a slabší) často nebyly zvukové a síťové karty na desce, ale pouze volitelným příslušenstvím. Je dobré ujistit se, že je počítače mají, jejich dodatečný nákup opět může počítač prodražit. Počítače s těmito omezeními lze samozřejmě získat mnohem levněji a v cenových srovnáních vypadají výhodně. Ale skutečná užitná hodnota těchto strojů odpovídá jejich výrazně nižší ceně.

Omyl druhý: záruky jsou srovnatelné

Uvedení prodejci poskytují na zboží různé záruky. Od velmi ošidných 3 měsíců až po 2 roky. Asi každý bude souhlasit, že delší záruka znamená určitou hodnotu navíc. A také ukazuje důvěru prodejce ve své zboží. Ale nejde jen o délku záruky, důležité jsou záruční podmínky prodávajícího. Mezi nimi lze nalézt i skutečné perly, cituji např.:

Kupující se zavazuje zaplatit storno poplatek ve výši 500,-Kč včetně DPH při vyexpedování zboží kupujícímu, kdy kupující zboží převezme a odstoupí od kupní smlouvy z důvodu uplatnění nároku na odstoupení od smlouvy v souvislosti se spotřebitelskou smlouvou dle ust. § 52 občanského zákoníku uzavřenou při použití prostředků komunikace na dálku,…

Takto si jeden z prodejců vykládá právo zákazníka, vrátit objednané zboží bez udání důvodu.

Omyl třetí: kvalita počítačů je srovnatelná

Za repasovaný počítač se obvykle považuje takový stroj, který byl před (znovu)uvedením na trh řádně otestován a vyčištěn. Pro repasování se používá profesionální software, který testuje všechny komponenty, vadné sektory na pevném disku, atd. Jak lze tedy chápat např. text na webu jednoho z prodejců, který říká následující:

Je možno zajistit zahoření a otestování Vámi zvolené sestavy (+800,- Kč).

Opravdu tento obchodník prodává repasované počítače? Nebo jen použitou techniku v pochybném stavu?

Omyl čtvrtý: srovnávané zboží skutečně můžeme koupit

Prodej repasovaných počítačů má, oproti obchodu s novou technikou, určitá specifika. Např. repasovaný počítač prostě nelze „vyrobit na zakázku“. Přesto mnoho prodejců nedrží zboží skladem (bez ohledu na to, co tvrdí na svých stránkách) a pouze nabízejí skladové zásoby svých dodavatelů. A až když zákazník pošle objednávku, zjišťují, že dodavatel už zboží vyprodal, nebo není skladem v požadovaném množství. A začne zákazníkovi nabízet něco jiného…

Omyl pátý: kvalita prodejců je srovnatelná

U použitého zboží je věrohodnost a solidnost prodejce ještě důležitější, než kdekoliv jinde. Pečlivá kontrola techniky, její adekvátní skladování i doprava, vstřícné řešení záruk, dodatečný servis a možnosti financování něco stojí. Požádejte před nákupem prodejce o reference ze škol, kam už počítače prodával a zjistěte, jak jsou s nimi spokojeni, jak proběhla dodávka, jak jsou řešeny reklamace, atd.

V žádném případě jsem nechtěl čtenáře tohoto článku odradit od nákupu repasovaného počítače (repasování počítačů mne ostatně živí). Jen jsem chtěl ukázat na to, že cena by neměla být jediným faktorem, podle kterého je moudré se rozhodovat při nákupu výpočetní techniky. Několik tisíc korun jste už ušetřili v okamžiku, kdy jste se namísto nového počítače rozhodli pro repasovaný (při nákupu více kusů nejspíše i desetitisíce). A teď svou volbu nekažte tím, že budete chtít za každou cenu ušetřit ještě pár stokorun.Jan Šamánek

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.