Tomáš Houška: OpenOffice.org verze 2.0 a školy

úterý 4. října 2005 ·

Kdysi jsem – přiznám nejdřív trochu z fanfarónství – smazal z disku MS Office a nainstaloval si první verzi kancelářské sady OpenOffice.org. Napsal jsem v nich nejspíš už tisíce stran textu, nějaké prezentace, udělal jsem celkem dost tabulek s různě složitými výpočty. A protože s nimi většina kolegů evidentně zkušenost nemá, zkusím v krátkosti popsat, co od nich můžete čekat a jak vyznívá porovnání s MS Office.

OpenOffice.org jsou momentálně k dispozici ve finalizované verzi 2.0. V ní získáte 6 aplikací – textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, „matematický“ editor Math, databázi Base, prezentační SW Impress a grafický program Draw. Pro porovnání se sadami MS Office se podívejme do následující tabulky (MVL – MS Select):

 

Textový editor

HTML editor

Tabulk. proc.

Databáze

Prezent. software

Pošt. klient

Pre-press

Mat. editor

Vekt. graf. editor

Cena

OpenOffice.org 2.0

Writer

Calc

Base

Impress

-

-

Math

Draw

0

MS Office Professional Edition 2003

Word

-

Excel

Access

PowerPoint

Outlook

Publisher

-

-

499$

MS Office Professional Edition 2003 MVL

Word

-

Excel

Access

PowerPoint

Outlook

Publisher

-

-

63$

MS Office Small Business Edition 2003

Word

-

Excel

-

PowerPoint

Outlook

Publisher

-

-

449$

MS Office Standard Edition 2003

Word

-

Excel

-

PowerPoint

Outlook

-

-

-

339$

MS Office Standard Edition 2003 MVL

Word

-

Excel

-

PowerPoint

Outlook

-

-

-

53$

MS Office Student and Teacher Edition 2003

Word

-

Excel

-

PowerPoint

Outlook

-

-

-

149$

K sadám MS Office si můžete dokoupit několik dalších celkem užitečných aplikací - MS Visio pro tvorbu diagramů, MS Project pro plánování a řízení projektů a webový editor FrontPage. Cosi srovnatelného s  Projectem, případně ještě pohodlnější tvorbu webu ve Writeru bych v budoucích sadách OpenOffice.org uvítal. Ovšem samozřejmě u MS vás to přijde na další – a nezanedbatelné - peníze. U MS Office je pro mě sporný smysl aplikace MS Publisher, protože standardní DTP nástroje nezastoupí ani z dálky a je podle mě použitelný tak pro rychlou a snadnou tvorbu konfekčních propagačních materiálů. Ovšem podobná z nouze ctnost je Draw v OOo.

OpenOffice.org  jednoduše stáhnete z jeho webu, příp. Z webu www.openoffice.cz, nebo www.openoffice.org, kde máte na výběr všechny verze. Instalační soubory zabírají 75 MB – tedy podstatně méně než instalace MS Office, je-li to na vaše připojení moc, lze si je objednat na CD, ale to už samozřejmě není zcela bezplatně. Na druhou stranu cena 69,- Kč včetně DPH je opravdu symbolická. Protože nejnovější verze jsou k dispozici už jako betaverze (tedy ještě zcela neodladěné), je třeba vědět, že nebudou stabilní a při náročnějších úkonech budou padat. Aby bylo jasno – to není problém OpenOffice.org jako takového, to je z principu tím, že pracujete s neodladěnou betaverzí. Takže chcete-li si ušetřit nějaká ta jadrná slova, instalujte verze které jsou sice starší, ale zato dokonale vyladěné. Takové stáhnete plně lokalizované a nemusíte se bát ani jejich instalace, je úplně jednoduchá a zvládne ji (stejně jako dnes u většiny SW) i naprostý začátečník. Při instalaci zažijete menší šok, protože kompletně proběhne během několika minut.

Zmínka na okraj: Dnes pro mnoho lidí s překvapením není žádný odborný problém nainstalovat si na PC i celý OS Linux. Sám jsem to poprvé udělal bez JAKÉKOLI předchozí zkušenosti s Linuxem a počítač mi bez jakýchkoli dalších zásahů a doinstalování driverů apod. běhal – a to bez ovlivnění funkce ve Windows XP, které jsem si nechal paralelně. Pro malé a střední podnikatele, či pro státní správu, kde nejenže není třeba na počítače instalovat nějaké superspeciální aplikace, ba naopak je zaměstnavatel rád, když ví, že tam žádné hry a jiné hlouposti nainstalovat nepůjdou, je zcela relevantní uvažovat nejen o alternativě v podobě OpenOffice.org, ale i o alternativě celého operačního systému v podobě Linuxu. Ale abych do věci nevnesl zmatek: OpenOffice.org jsou k dispozici pro řadu operačních systémů, včetně Windows a o nich je tento článek.

Výhody

Nejsilnější jsou z mého pohledu OpenOffice.org v textovém editoru Writer. I když si to na první pohled neuvědomíte, je mnohem pohodlnější a ergonomicky promyšlenější než MS Word. Nabídka funkcí je sice zhruba obdobná, ale jsou rychleji a logičtěji dostupné. Skvělá je nabídka umístěná na pravém tlačítku myši, v MS Office si bez ní připadám jak bez ruky, protože pro nalezení odpovídající funkce musím naklikat myší trojnásobek nabídek a tlačítek. Některé formátovací funkce budete po přechodu z MS Office hledat, ale rychle oceníte jejich logičtější umístění. Zvyknete-li si na ergonomicky dotažené ovládání OpenOffice.org, je pro vás návrat k MS Office vždy takovým malým vyhnáním z ráje.

Proti MS Office vedou OpenOffice.org nenápadnou funkcí exportu do PDF. Přestože nenabízí žádné velké možnosti nastavení, abyste výsledný *.pdf mohli použít třeba pro profesionální pre-press, funguje spolehlivě a jakýkoli soubor můžete zcela lehce uložit do *.pdf se zachováním veškeré grafiky, úpravy atd., tedy vytvořit plnohodnotné *.pdf pro výměnu dokumentů, elektronické publikování či pre-press jednodušších materiálů (vizitky, letáčky…). Tuto funkci používám docela často a vlastně si neumím představit, že bych se vrátil do MS Office a přišel o ni.

Už dávno není pravdou, co platilo před nějakou dobou, a sice problémy s češtinou. Samozřejmostí je práce se soubory včetně veškeré diakritiky bez jakýchkoli problémů. OpenOffice.org jsou plně lokalizované do češtiny  (jen betaverze většinou lokalizované nejsou, neboť na lokalizaci se začíná pracovat až v okamžiku, kdy je SW odladěný). 

OpenOffice mají vlastní formáty, krom nich používají formáty vycházející z XML a pracovat můžete i se soubory ve formátu *.doc nebo *.xls - i když je běžné, že když máte soubor nějak složitě formátovaný, plný tabulátorů, odrážek apod., OpenOffice.org dešifrují toto formátování někdy maličko jinak než MS Office. Asi dvakrát se mi za ty poslední cca 3 roky stalo, že mi OpenOffice.org  nechtěla otevřít *.doc s oznámením, že je nestandardně uložen (soubory *.rtf jsou použitelné pro výměnu zcela bezproblémově).  U *.xls můžete narazit na to, že zatímco MS Excel si zamčení sešitu vykládá tak, že ho zamyká pouze pro editace, OpenOffice.org ho zamykají i pro čtení (což je logičtější).

OpenOffice.org jsou mnohem úspornější k diskovému prostoru – instalační soubory zabírají oněch 75 MB, po nainstalování zaberou kolem 200 MB na disku (předchozí – a velmi zdařilá - verze 1.1.5 necelých 160 MB). Ještě větší šok je srovnání velikosti ukládaných souborů – když si soubor uložený jako *.doc uložíte v OpenOffice.org jako *.sxw nebo v novějším formátu *.odt, nebudete schopni uvěřit tomu, že se jeho velikost bez jakékoli ztráty informace smrskla na 1/4 až 1/10. Pro představu: Tento článek (tedy vlastně čistý text) jsem uložil v OpenOffice v interním formátu sxw o velikosti 10kB, v rtf zabírá 14kB, ve formátu doc pak 23 kB. Když tentýž doc otevřete v MS Office a pak beze změny uložíte pod  nový název, nabobtná na 37kB. A tyto rozdíly rostou se složitějším formátováním, vkládáním tabulek či obrázků. (pozn. redakce: Výchozím formátem v OpenOffice.org je otevřený formát souborů XML definovaný v 500 stránkovém specifikačním dokumentu. Každý OpenOffice.org soubor je ZIP archívem obsahujícím zvlášť XML soubory s obsahem, styly, nastaveními a meta daty. OASIS využívá souborový formát OpenOffice.org jako základ pro vytvoření přenositelného otevřeného souborového formátu kancelářských dokumentů. Pro bežné uživatele to znamená, že obsah dokumentů bude i nadále přístupný, i kdyby OpenOffice.org zanikl.)

Zápory

OpenOffice.org mají některé zápory: Jsou náročnější na výkon počítače, a to poměrně citelně. Neuvědomíte si to tolik během práce, ale při startu jednotlivých aplikací rozhodně. Jsou náročnější na operační paměť i na výkon procesoru. Spustíte je i na slabším stroji, ale doporučoval bych aspoň Duron 1,4 MB + 256 MB RAM.

OpenOffice.org nejsou tak „hezoučká“ jako MS Office 2003. Design je strohý a méně barevný a hravý. První vizuální dojem z nich proto není ve srovnání s MS Office moc dobrý a nabízí spíš srovnání s některou starší verzí MS Office (třeba 97). V týmu OpenOffice evidentně chybí grafici a designéři.

OpenOffice.org neobsahují poštovního klienta. Doporučuji je doplnit prohlížečem Mozilla Firefox a poštovním klientem Mozilla Thunderbird. Thunderbird je sice srovnatelný spíše s Outlookem Express než s „velkým“ Outlookem, ale přiznám, že scházející funkce jsem u toho „velkého“ Outlooku použil jen jednou – a to když jsem zkoušel, co všechno umí. 

OpenOffice.org  to mají trochu jinak s editací HTML souborů. V OpenOffice.org editaci webových stránek provádíte přímo v textovém editoru Writer, tedy se vším komfortem a bez problému se můžete pohybovat napříč formáty. MS Word tuto možnost nabízí hypoteticky také, ale HTML soubory vytvořené či editované v MS Wordu jsou prakticky nepoužitelné; nikomu bych neradil tuto „snadnou“ možnost používat, protože výsledkem jsou obludy a jejich editace a vyčištění je většinou tak složitá, že už je jednodušší text rovnou přes záznamník přetáhnout do Notepadu a tam stránku doladit a doplnit tagy. Nezávisle na používaných Office si mohu dokoupit MS FrontPage, který mi přijde pro WYSIWYG tvorbu trochu pohodlnější než Writer. Je ale také pravda, že mám-li si aplikaci toho druhu dokupovat, sáhnu raděj po Macromedia Dreamweaveru, který nad FrontPage s přehledem vítězí. Pokud nepracujete WYSIWYG, ale přímo s kódem, jsou OOo s FrontPage srovnatelné a o mnoho délek porážejí MS Word (tam je zásah do kódu prakticky nemožný).

Celkové srovnání

A teď k úvaze o vzájemné nahraditelnosti. První rozdíl je zřejmý – OpenOffice.org jsou open source softwarem, jsou k dispozici bezplatně v řadě verzí pro řadu platforem. Zapomeňte na postoje, že „co je zadarmo, nemůže být tak dobré“, ty se totiž neopírají o racionální srovnávání. Srovnávám-li z úrovně poučeného uživatele (a to v mém případě spíš hodně náročného uživatele), nenacházím nic, co by mi z MS Office v OpenOffice.org chybělo. Když budu spravedlivý, vychází srovnání jako vyrovnaný souboj – obě sady  v některém směru vedou a obě mají své mouchy. Mnoho lidí si bez upozornění ani neuvědomí, že na monitoru mají nějaká „jiná“ office a jsem si víceméně jistý, že v podmínkách školy nenarazíte na žádná omezení. Naopak získáte zmíněnou možnost snadné tvorby *.pdf.  Evidentní je, že můžete ušetřit spoustu peněz. A evidentní je, že můžete přispět k tomu, že žáky a studenty naučíte používat plnohodnotný legálně získaný SW.



Tomáš Houška

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.