V polovině července uvedla společnost Microsoft nový jazykový nástroj vyvinutý Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy. Uživatelé tak mohou v rámci MS Office využívat funkci, která kromě pravopisu hlídá dodržování gramatických pravidel v kontextu celých vět, jako jsou například psaní měkkého nebo tvrdého I/Y u shody podmětu s přísudkem, psaní čárek ve větě a podobných záludností.
Uvedení Kontroly české gramatiky pro MS Office 2003 v polovině července může svádět k žertovné spekulaci, že informaci o této vymoženosti pro pohodlnou práci s textovým editorem chtěl výrobce utajit před prázdnin si užívající učitelskou veřejností. Jako by se dnešní internetové a es-em-eskové generaci ignorující pravopis a užívající anglické výrazy v množství větším než malém nabízel další důvod k lenosti. Ale pravda je určitě jinde: nový jazykový nástroj byl vyvíjen v průběhu plných pěti let Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy a jde bezesporu vynikající produkt. Podobný produkt nabízí sice již dva roky společnost Lingea pod názvem Grammaticon, novinka MS je nyní ke stažení zdarma pro MS Office a bude součástí připravované nové generace Office, Grammaticon je ale univerzálnější a pracuje i samostatně se soubory formátu TXT nebo RTF.
Instalace je jednoduchá ze 7MB staženého instalačního souboru, po instalaci můžete používat kontrolu gramatiky jako obvykle. Chcete-li například použít kontrolu gramatiky v aplikaci MS Word 2003, postup je následující:
Spusťte aplikaci Word.
Otevřete dokument a vyberte český text, ve kterém chcete provést kontrolu.
V nabídce Nástroje vyberte příkaz Jazyk a klepněte na příkaz Nastavit jazyk.
V seznamu Označte jazyk vybraného textu vyberte položku Čeština a klepněte na tlačítko OK.
Stiskněte klávesu F7 nebo v nabídce Nástroje klepněte na příkaz Pravopis.
V nabídce Nápověda vyberte příkaz Zobrazit Pomocníka Office, který zobrazí vysvětlení gramatických chyb.
Chcete-li zapnout automatickou kontrolu gramatiky, je nastavení opět jednoduché:
V nabídce Nástroje klepněte na příkaz Možnosti a klepněte na kartu Pravopis.
Zaškrtněte políčko Automatická kontrola gramatiky.
Nastavení kontroly gramatiky můžete ještě nastavit podrobněji po stisku tlačítka Nastavení…:
Rozdíl mezi současně využívaným nástrojem v MS Office, který se nazývá Kontrola českého pravopisu, a nově uváděným nástrojem Kontrola české gramatiky spočívá v rozsahu jejich účinnosti. Kontrola českého pravopisu opravuje pouze překlepy, tj. chyby, které lze zachytit na úrovni jediného slova. Kontrola české gramatiky kontroluje dodržování gramatických pravidel v kontextu celých vět díky propracovanému systému lingvistické teorie pro gramatickou korekci. Zjištěné chyby nebo sporná místa se vyznačují podtržením zelenou vlnovkou ne rozdíl od chyb zjištěných Kontrolou českého pravopisu, které jsou podtrženy červenou vlnovkou:
Výkonnost a schopnost Kontroly české gramatiky si jistě vyzkoušíte sami, množství planých poplachů je poměrně malé, ale na slabších konfiguracích s procesory pod 1 GHz jsem registroval znatelné zpomalení při automatické kontrole. Zdá se také, že větší shluk chyb Kontrolu české gramatiky zcela zmate. Takže určitě stále není důvod pro rušení funkce jazykových korektorů v redakcích.
Na závěr musíme ještě jednou ocenit iniciativu společnosti Microsoft, na druhou stranu je škoda, že Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky nevytvořil kontrolu universální s rozhraním pro využití v dalších aplikacích.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat