Po ukončení centrálních dodávek se řada škol rozhlíží po nových službách. Řeší se konektivita škol, správa školních počítačových sítí, ale také školní prezentace na webu. Dovolím si parafrázi Ferlinghettiho výroku: „Jen mrtvé školy nejsou na webu.“
Přetrvávající již čtyřletá absence Školského vzdělávacího a informačního portálu projektu II. SIPVZ a jeho služeb a prakticky nulové podpory publikování pro školy v rámci Projektu III. SIPVZ jsou jedny z mnoha negativních výsledků celé pětiletky SIPVZ. Školy se jen obtížně vyrovnávají s nutností publikovat a prohlídka řady školských webů tuto skutečnost jen ilustruje. Na potřebu vhodného redakčního systému pro školy, jejich vedení, pedagogy i žáky jsme už mnohokrát na České škole poukazovali, stejně jako na nekoncepčnost odboru SIPVZ v této oblasti. Naštěstí se objevila řada nabídek pro školy, počátkem srpna jsme představili jeden z výstupů projektu ADMIN pod názvem Školní web., dnes se podíváme na stejnojmenný projekt společnosti Agerit s.r.o.
Projekt SkolniWEB.cz nabízí školám zdarma využívání redakčního systému a hosting školních webů a také bezplatnou e-mailovou schránku. Nabídka zdarma obsahuje:
provoz WWW serveru
5 MB prostoru pro data (WW, fotografie,soubory)
provoz redakčního systému SkolniWEB
vytvoření a provoz domény 3.řádu - www.nazevskoly.skolniweb.cz
podmínkou provozu zdarma je zobrazování reklam
slevu na obchod.SkolniWEB.cz
bezplatnou e-mailovou schránku s adresou ve tvaru nazevskoly@skolniweb.cz a info@nazevskoly.skolniweb.cz
Další již placené služby naleznete v ceníku. Samozřejmě je možné tyto služby porovnávat s běžnými hostingy zdarma i s těmi placenými. To ale není naším cílem, nás zajímá především redakční systém.
První pohled na stránku SkolniWEB.cz, napsaného s použitím PHP, v prohlížeči Mozilla ukázal chybu v návrhu titulní stránky, kde se levá nabídka poněkud rozsypala. Validace kódu home page na stránkách W3C nedopadla rovněž nejlépe a letmý pohled do zdrojového kódu ukazuje na nedůslednosti v použití kaskádových stylů. Nepochopitelné je nakopírování textu v nekorigovaném formátu HTML přímo z MS Word. V záhlaví stránky pak Komenského portrét evokuje vzhled portálu SkolaOnLine.cz. Stránka se také bohužel nevejde do okna 800 na 600 bodu.
Podívejme se na útroby redakčního systému:
administrátor má možnost již napsané články mazat, editovat a posouvat v jednoduchém výpisu s ikonkami
dále má k dispozici řadu dalších funkcí včetně například správy obrázků a statistik návštěvnosti
pro zapsání a editaci článku je použit WYSIWYG online editor, který pracuje přímo v prohlížeči, autoři webu ale odstranili jeho identifikaci (čímž zřejmě porušili jeho licenci) a ponechali překlepy („Jste v TEXTOVÉM REŽIMU. Použijte tlačítko [<>] pro přepnutí do WYSIWIG.“ )
výstup z redakčního systému má opět problémy v prohlížeči Mozilla a není validní
Vzhled výstupních stránek je celkem uspokojivý, animace v pravém horním rohu je ale zbytečnou manýrou. Web podle aktuální statistiky využívá 187 škol (zdarma i placeně), což je poměrně hodně. Ale uvidíme, jak se bude po začátku školního roku redakční systém a počet uživatelů vyvíjet. Podívejte se na nejnavštěvovanější školní stránky:
ZŠ Antonínská - návštěv: 9021
ZŠ TGM Rajhrad - návštěv: 4415
Základní škola Velké Němčice - návštěv: 2943
ZŠ Lázně Bohdaneč - návštěv: 2561
16zsmost.skolniweb.cz - návštěv: 2370
Co říci stručně závěrem: darovanému koni na zuby nehleď!
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat