Dotace je určena pro základní umělecké školy, jazykové školy, samostatné mateřské školy, sloučené školy, které vznikly ze škol zelených a červených, malé školy s nejvýše 150 žáky a pro Informační centra SIPVZ. Pečlivě prostudujte nový metodický pokyn a nenechte opět ležet dotační peníze ladem! Dotační politika SIPVZ v roce 2005 přinesla řadu novinek, jednou z nejdůležitějších byla dotace na nákup, pronájem, upgrade a rozšíření infrastruktury pro takzvané „červené“ školy, které byly nespravedlivě po čtyři roky znevýhodněny a „potrestány“ za předchozí aktivitu. Bohužel ne vše dopadlo podle představ odboru SIPVZ a škol a ředitel odboru SIPVZ Antonín Mucha na březnovém veletrhu Schola Nova ohlásil připravovanou nápravu. Výsledkem je nová „sada“ dotací na žáka nebo na školu. Způsob podání žádosti a pravidla čerpání upravuje metodický pokyn MŠMT č. j.: 17 123/2005-55 (PDF, 119 kB).
Nové dotace, využitelné opět na zajištění PI - ICT vzdělávání pedagogických pracovníků v rámci projektu SIPVZ, PII - zajištění vzdělávacího programového vybavení a informačních zdrojů a na PIII - nákup, pronájem, upgrade a rozšíření infrastruktury, jsou následující:
vybrané školy (základní umělecké školy nebo jazykové školy s právem SJZ) - 25 000 korun na školu,
samostatné mateřské školy (netýká se např. mateřských škol, které jsou součástí ZŠ) - 1 000 Kč na pedagogického pracovníka,
sloučené školy, které vznikly ze škol vybavených i nevybavených v rámci realizace I. etapy SIPVZ tak, jako by byly školami dosud nevybavenými, pokud mají více než 150 žáků - 140 korun na žáka, užití pouze na PIII,
malé školy s počtem maximálně 150 žáků, a to i v případě, že tyto malé školy již žádaly o dotaci podle předchozího metodického pokynu k dotacím č. j. 27 670/2004-551 - 20 000 Kč pro školu, užití pouze na PIII,
Informační centra SIPVZ - 10 000 Kč pro školu, užití pouze na PII k podpoře tvorby výukových objektů.
Finanční spoluúčast na dotaci pro PI a připojení do internetu není požadována, pro PII je škola povinna navýšit účelovou dotaci minimálně o 15 % a pro PIII minimálně o 30 % z jiných zdrojů, o rozdělení na jednotlivé projekty rozhoduje ředitel školy, pokud není určeno v metodickém pokynu. Je třeba upozornit na to, že všechna připojení k internetu zřízená a využívaná vybavenými školami, pokud v nich bude dále probíhat pravidelná výuka, budou od 1. 9. 2005 hrazena z centrálních prostředků.
Školy mohou požádat o dotaci na k metodickému pokynu přiložených formulářích (ale pouze o jednu formu dotace), prostřednictvím odboru školství krajského úřadu, resp. církevní a přímo řízené organizace přímo na odbor SIPVZ MŠMT, a to nejpozději do neděle 12. června 2005. Pro zjednodušení administrace bude od 16. května 2005 školám i krajům k dispozici na stránkách http://is.e-gram.cz/ elektronický formulář s možností jeho tisku a odeslání příjemci. Důležité je, že nelze kumulovat více žádostí, tedy například malá škola – informační centrum si vybere buď dotaci jako malá škola, nebo jako informační centrum. Účelové dotace budou poskytnuty krajským úřadům, které budou dotaci školám rozepisovat. Církevním školám nebo přímo řízeným organizacím MŠMT budou dotace poskytovány přímo z MŠMT. Za efektivní využití dotace a její správné vyúčtování je odpovědný ředitel školy.
Nové dotace tedy „změkčují“ problematický přechod malých zelených škol (především venkovských) z dosud bezstarostné konzumace služeb generálního dodavatele, kde často obecní úřady jako zřizovatelé nemají prostředky na další provoz od GD převzaté infrastruktury. Odstraňuje se i pochybení z minulého metodického pokynu, které postihlo některé sloučené školy (kdy se velká červená škola sloučila s malou zelenou), dotace pro základní umělecké, jazykové či mateřské školy je rovněž vítanou pomocí. Jako každé nesystémové opatření se i nové dotace zřejmě setkají s kritikou především ze strany červených škol, přesto jejich dopad bude spíše pozitivní. Za splnění slibu můžeme odbor SIPVZ jedině pochválit!
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat