Vít Berka: Odvolání ředitele

čtvrtek 10. ledna 2002 ·

Dotaz: Může školský referát zamítnout odůvodněnou žádost rady školy na odvolání ředitele? Jaké právní normy odvolání řeší?

Dotaz: Může školský referát zamítnout odůvodněnou žádost rady školy na odvolání ředitele? Jaké právní normy odvolání řeší?

Ve svém dotazu blíže nespecifikujete, o jakou školu se jedná, kdo je jejím zřizovatelem atd. Z použití slov „školský referát“ lze vyvozovat, že jde o školský referát okresního úřadu, a tedy o školu zřizovanou obcí (kde okresní úřad podle § 4 odst. 2 zákona č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství ve znění pozdějších předpisů plní úkoly zaměstnavatele vyplývající z pracovněprávních předpisů pro předškolní zařízení, školy a školská zařízení zřizovaná obcemi, pokud nemají právní subjektivitu). Jmenování ředitelů škol, které jsou zřizovány obcemi, upravuje § 7 písm. h) zákona č. 564/1990 Sb., kde je uvedeno:

„Orgán kraje v přenesené působnosti se souhlasem zřizovatele jmenuje a odvolává ředitele předškolních zařízení, škol a školských zařízení, které jsou zřízeny podle § 14 odst. 2. Při jmenování vychází zejména z výsledků konkursního řízení a stanoviska rady školy, pokud je zřízena. Při opakované nedohodě zřizovatele s orgánem kraje rozhodne o jmenování nebo odvolání ministerstvo.“

Ředitele uvedených škol tedy jmenuje a odvolává orgán kraje v přenesené působnosti, a nikoliv školský referát okresního úřadu. Rada školy, pokud je zřízena, dává stanovisko ke jmenování ředitele a dále „může podat v odůvodněných případech zřizovateli školy nebo v případě základní školy příslušnému orgánu státní správy ve školství návrh na odvolání ředitele školy“ – viz § 17e) odst. 1 písm. c) zákona č. 564/1990 Sb. V případě základní školy vstupuje tedy do funkce příslušného orgánu státní správy orgán kraje v přenesené působnosti.

Žádný právní předpis však nestanoví, že tento orgán kraje je povinen postupovat podle návrhu rady školy a ředitele školy se souhlasem zřizovatele odvolat. Návrh rady školy na odvolání ředitele je tedy podle mého názoru podnětem, aby orgán kraje spolu se zřizovatelem posoudily další setrvání ředitele ve jmenované funkci a rozhodly, zda návrhu vyhoví či nikoliv.

Vít Berka

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.