Vít Šebor: Schola Nova 2001 - skromná jako celé naše školství

sobota 24. března 2001 ·

Většina mimopražských učitelů asi tento školský veletrh nenavštívila. I já jsem na něj vyrazil poprvé a po zkušenosti s jinými vyčerpávajícími akcemi tohoto druhu jsem byl poněkud překvapen. Abych však nebyl jen subjektivní, nabízím zde i přehled oceněných produktů. Byli jste někdy na veletrhu Schola Nova? Přiznám se, že jsem na něj letos vyrazil poprvé - z Brna to přece jen není deset minut pěšky a podobných příležitostí jsem u nás docela nasycen. A patrně pod vlivem jiných veletrhů jsem měl podvědomou představu Schola Novy jako stejně rušné až vyčerpávající akce, při níž se prodíráte těly a zoufale hledáte ten správný stánek.

Po vstupu do Veletržního paláce se ale nic takového neděje. Asi tak na setině výstavní plochy počítačového Invexu je ve dvou uličkách rozmístěno pár skromných stánků, mezi nimiž se nesměle procházejí jednotliví návštěvníci - v komorní atmosféře nikoli nepodobné výstavě obrazů. Myslím, že by člověk těžko hledal lepší symbol propastného rozdílu mezi podnikatelskou a školskou sférou: na jedné straně megalomanský, atrakcemi a penězi překypující Invex a na straně druhé Schola Nova jako jeho chudá příbuzná. Přestože jsou oba veletrhy pořádány stejnou společností a na obou vystavují firmy ze stejných komerčních pohnutek. A přestože v resortu školství pracuje snad 200 000 lidí.

Návštěvník tedy musí počítat s tím, že kompletní nabídku firem podnikajících ve školství na veletrhu rozhodně nenajde. Proč jich vystavuje tak málo? Nevidí žádný smysl ve vystavování produktů, které stejně nabízejí přímo na školách? Je pro ně cena expozice natolik vysoká, že si ji vzhledem ke svým ziskům nemohou dovolit?

Veletrh ale nechci v žádném případě shazovat. Je to určitě profesionálně připravená a pro mnohé snad i užitečná akce.

Z vystavovaných produktů vybrala porota jedenáct nejlepších, kterým udělila ocenění. Jejich soupis a odkazy na příslušné webové stránky s dalšími informacemi snad mohou školám posloužit při investičním rozhodování. Dobrá reference je přece jen víc než běžná reklamní sebechvála.

Oceněné produkty (pořadí nevyjadřuje stupeň ocenění):

Židle pro tělesně postižené žáky, výškově stavitelná a pojízdná
Amba s.r.o., Kutná Hora

Soubor učebnic Čítanka pro 8. ročník ZŠ a příslušný ročník víceletých gymnázií + sešit Literární výchova 8.
Alter s.r.o., Praha

Data – video projektor NEC VT - 440 a VT – 540, určený pro školní využití
Schola Nova Comenium s.r.o. Praha

iMAC – osobní počítač pro školy a domácnosti
Czech Data Systems s.r.o.

MS WORD 2000 – multimediální výuková příručka
Grada Publishing s.r.o. Praha
(Na tento produkt vyšla na České škole recenze)

Výuková videokazeta pro hodiny rodinné výchovy na ZŠ „Dospívání a menstruace“
Johnson&Johnson
Kazeta je distribuována na školy zdarma, více informací na tel.

Žákovská lavice Ergonom typ 421, výškově stavitelná, sklopná
Multip Moravia s.r.o., Studénka

Astroprogram, obsahuje hvězdářský dalekohled, multimediální CD-ROM a hvězdářskou ročenku.
Fomei, a.s.

Školní židle ALU – z lehkých slitin pro 1. stupeň ZŠ a MŠ
Eso R-Market

Počítačový stůl typ 102
Jelínek – Top produkt s.r.o.

Webové stránky Zdravé zuby (část pro děti) – Zvláštní ocenění
WrigleyVít Šebor

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.