Marek Šalanda: Chytrá cédéčka - přehled multimédií u nás

pondělí 18. prosince 2000 ·

Možná že ještě přemýšlíte, jaký dárek byste svému dítěti - nebo koneckonců i sobě - pod stromeček přidali. Kvalitní multimediální cédéčko, které spojuje zábavu s přemýšlením a vzděláváním, je určitě dobrou variantou. Přinášíme vám přehled dostupných multimédií spolu s několika informacemi a radami pro lepší orientaci. Snad se budou hodit.

Multimediální cédéčka u nás můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. Tu první tvoří cédéčka počeštěná (lokalizovaná). V této skupině se nachází většinou kvalitní tituly (nestory jsou přitom firmy BSP Multimedia a Jimaz). Není to pravidlem a při jejich kupování si dávejte pozor hlavně na grafické zpracování, a to především tehdy, kupujete-li cédéčko svému dítěti. Vyhněte se těm, která obsahují kýčovitou grafiku (je navíc cizího původu). Také si všímejte úrovně počeštění – zda byl počeštěn návod, zda byla pro naše prostředí upravena nabídka na cédéčku (pokud obsahuje např. seznam literatury apod.).

Z českých luhů
Druhou skupinou jsou cédéčka, která vznikla u nás. Pozici mají o něco těžší a složitější. Jejich kvalitu ovlivňuje především nedostatek financí při vývoji a neexistující škola, která by vychovávala odborníky v oblasti elektronického interaktivního umění – tedy multimédií. A tak vznikají cédéčka, která připravuje několik nadšenců. Jejich výhodou jsou ale ušití na míru českým poměrům a nízká prodejní cena.

Aby se čeští výrobci multimédií udrželi a prodávali, začali využívat distributory – asi největšími u nás (v počtu titulů a v úrovni spolupráce s autory) jsou CFC a Pachner. Např. CFC poskytuje tvůrcům i jisté zázemí – postará se o potisk cédéčka, o výrobu krabic, případně i o samotné vylisování.

Šijeme na míru
Témata jednotlivých multimédií jsou různá – od poznávání lidského těla, přes auta až po cestování (tzv. elektronické průvodce). Kvalita samozřejmě také. Mnohá cédéčka nejsou ani plně multimediální – chybí jim třeba zvuk nebo video. Ne vždy je to na škodu – kupujete-li encyklopedii, od které očekáváte co nejširší záběr na jednom cédéčku, nesmíte chtít, aby obsahovala spoustu videa. Místo na cédéčku je omezené a čím více videa, tím méně široký je záběr. Trhu s multimédii se samozřejmě nevyhnou ani různí spekulanti nebo amatéři. Ti často nabízejí např. pouze přelité knižní publikace a v některých případech dokonce neuvádějí ani zdroj, ze kterého čerpali. Tito „tvůrci“ pak připraví cédéčko, které má velmi primitivní nabídku a obsah je obyčejným plagiátorstvím. Za to vše požadují cenu srovnatelnou s kvalitnějšími tituly. Škoda, že dodržování autorského zákona není přísně posuzováno i zde.

Vyznat se v kvalitě cédéček není lehké. V obchodě byste měli mít možnost si dané cédéčko prohlédnou, realita ale zatím hodně pokulhává. Proto je dobré dát na doporučení známého nebo na věrohodné recenze. Navíc si také uvědomte, že každé hodnocení je subjektivní – v multimédiích se nedá nic změřit, ani přesně ohodnotit, záleží na vkusu a požadavcích každého z nás.

Láska na celý život
Další podstatnou vlastností „chytrého cédéčka“ je jeho trvanlivost, resp. rozsah obsahu. Najdete-li na něm pouze něco jako webové stránky nebo již zmíněný přelitý text z knihy, pak by se jeho hodnota neměla vyšplhat nad 100 korun. Obsah kvalitního multimédia by měl být větvený a co nejpestřejší. Rozšířit lze i monotématické tituly – stačí je obohatit o informace související s tématem (např. přehled skladatelů mohou doplnit časová osa, zvukové ukázky skladeb, seznam hudebních nástrojů nebo koncertních síní u nás).

Vývoj kvality českých multimédií je velmi kolísavý – neplatí tedy, že čím novější cédéčko, tím lepší kvalita. Mnoho těch zajímavých vzniklo daleko dříve z téměř zapomenutých dílen, některá zůstala dodnes populární. V současnosti se na trh valí spousta tzv. multimédií, jakoby kvantita určovala úspěch – bohužel. Na cédéčku se pak vyskytuje řada zbytečných chyb a mnohdy přímo cítíte, jak se autor nejprve nadchl a potom už to „nějak dodělal“. Ne, že by se počet kvalitních cédéček snižoval (ba naopak), na druhou stranu ale roste počet i těch nekvalitních.

Jdeme dál
Na příval kvalitních českých multimédií tedy teprve čekáme. Nebude to ale trvat dlouho, protože první studenti tzv. alternativního umění již vycházejí ze škol. Teď jde jen o to, zda jim náš trh bude mít co nabídnout. Velkým nebezpečím pro multimédia je totiž softwarové pirátství. Cena cédéček je velmi nízká (české pořídíte za cenu do 700 korun, lokalizované pak do 1 200 korun) a pokud se nezaplatí, pak můžeme těžko očekávat, že by se někdo pouštěl do něčeho kvalitního. Kvalita stojí peníze, „přelití“ knihy je hned. Záleží tedy i tak trochu na nás, čemu dáme přednost. Pokud se tedy rozhodnete pro koupi, zkuste nejdříve web, kde nakoupíte často výrazně levněji.

V tabulce naleznete přehled multimediálních cédéček na našem trhu ke dni 28. 11. 2000. Neobsahuje výukový software, slovníky a hry.

Titul (název CD)PopisCena vč. DPH
Artopediapřehled malířských děl od středověku po současnost595
Astro 2001 II.jak funguje vesmír299
Avion I. (do r. 1945) a II. (od r. 1945)encyklopedie od počátků letectví až po rok 1945po 495
Avion Plusvíce než 90 minut videa ve formátu MPEG3 s leteckou tématikou390
Báječný svět letadelencyklopedie letadel, jak fungují ad.570
Bar & Cocktailsrecepty na nápoje500
Barevná relaxacerelaxační program věnovaný jednotlivým znamením zvěrokruhu395
Broučcipříběhy podle televizního seriálu Broučci, hádanky, skládanky ad.495
Cesta časem do r. 1900jak žili lidé před sto lety595
Cesta kolem světa za 80 dnípříběh podle stejnojmenné knihy s atlasem světa plným zajímavostí595
Česká literatura od roku 1945přehled české literatury1490
Člověk pod drobnohledemanatomie lidského těla750
Čtyřlístek I.kreslený příběh, který můžete číst i v angličtině299
Čtyřlístek II. a III.kreslený příběh, který můžete přepnout i do angličtiny a němčinypo 450
De Ecclesiacédéčko o církvi200
Diderotvšeobecná encyklopedie249 (na 1 rok)
Dobývání vesmírudokument o dobývání vesmíru990
Doktor IQtesty IQ a znalostí z různých oborů397
Druhá světová válkadokument o Druhé světové válce990
Elegance ryb - dotek vůnírecepty na jídla z ryb750
Elegance v kuchyni - moje receptykuchařka s možností vkládání vlastních receptů450
Elegance v kuchyni - potěšení z jídlakuchařka se specialitami600
Encyklopedie energieencyklopedie o způsobech získávání a využití energie295
Encyklopedie přírodyprůvodce přírodou1 200
Encyklopedie psůzajímavosti o psech, jak je vybírat ad.510
Encyklopedie vesmíruvše o vesmíru575
Encyklopedie zvířatpřehled více než 180 druhů zvířat570
Expedice Afrikadokument o nedávné cestě po stopách Hanzelky450
 a Zikmunda Afrikou 
Filmoví herci současnosti '98světoví herci, přehled filmů z let 1924-1997 a filmové ukázky990
Franz Kafka žil v Prazeze života Franze Kafky990
Gallaxis 2002o kosmonautice a astronomii495
HairStudio Classicvirtuální kadeřnictví, můžete si zkoušet nejrůznější účesy450
Hejbejte se kosti mojeo lidském těle pro děti1 095
Heurékavšeobecná encyklopedie1 180
Hrad Bouzovvirtuální prohlídka hradu Bouzov s jeho historií495
Hrady a zámkyencyklopedie hradů, zámků a tvrzí Čech, Moravy a Slezska750
Hrady, zámky a tvrze v Čechách a na Moravěencyklopedie našich kulturních památek485
Hrady, zámky a tvrze v Království českéhokompletní dílo Hradů, zámků a tvrzí od Augusta Sedláčka3865
Hurvínkova překvapenío Hurvínkovi, loutkách a divadle580
Jak věci pracujívývoj vynálezů a jak pracuje 150 strojů575
Jiránekznámé animované filmy a kresby Vladimíra Jiránka299
Karlovy Varyfotografie a informace o městě a o přilehlém okolí198
Karlštejnvirtuální průvodce690
Kdo byl kdo do roku 1918osobnosti české historie do roku 1918500
Kdo byl kdo ve 20.st.české osobnosti 20. století500
Koktejlyrecepty na koktejly390
Korsika - pohoří v mořiprůvodce Korsikou395
Kronika Českých zemíčeské dějiny695
Kronika lidstvadějiny světa695
Křížem krážem staletímihistorická období dětským pohledem1 095
Léčivá přírodapřehled 134 léčivých bylin650
Lexikon české literaturypřehled české literatury880
Lexikon českého filmu '98české filmy z let 1930-1997, fotografie a ukázky z filmů990
Lexikon ohrožených druhů strašidel I.encyklopedie strašidel595
Lexikon ohrožených druhů strašidel II.encyklopedie strašidel595
Lidové noviny 1988 - 1997archiv lidových novin za posledních sto let475
Lidské těloanatomie lidského těla575
Lískulka - Ty a počítačpodle večerníčku o Lískulce, tajný deník a hry649
Mediamobil 2000 - autokatalogpřehled modelů osobních aut prodávaných v ČR300
Moje zahradainformace o zahradě, jak co pěstovat, můžete si navrhnout zahradu1 199
Moravská a česká vínapřehled vín na našem trhu345
Motocykly 2000přehled motocyklů u nás, videoukázky a autoatlas Evropy300
Multimediální kuchařkaelektronická kuchařka500
Národní divadlovirtuální procházka divadlem, historie stavby, divadla a o umělcích690
Naší přírodou krok za krokempřehled rostlin a zvířat u nás1 200
OKOencyklopedie z edice OKO: savci, motýli, hmyz, ptactvo,595
 houby, stromy a keře, české hrady a erby, 
 zbraně a šerm, naše stavební památky, hlavní města Evropy ad. 
Origamico vše je možné udělat z obyčejného papíru350
Osudy dobrého vojáka Švejkaze života vojáka Švejka360
Ottova encyklopedie kompletOttův slovník naučný (všech 28 svazků z let 1888-1908)5 900
 s mapami a přílohami 
Panovníci a skladateléencyklopedie panovníků a hudebních skladatelů495
Písekfotografie a informace o městě a o přilehlém okolí198
Praga Virtualispanoramatické (360°) fotografie z nejatraktivnějších částí Prahy660
Praha-stroj časuhistorie Prahy995
Pražský Výběr - Tango Ropotámomultimediální cédéčko skupiny Pražský Výběr620
Říše zvířatpřehled zvířat v českých ZOO595
Skytech 2astronomický atlas hvězdné oblohy960
Staletí objevůhistorie objevů a objevitelů990
Staň se Světošlápkemzábavné putování světem pro děti1 095
Státy a jejich představiteléinformace o všech současných státech a jejich koloniích i o státech,99
 které existovaly ve 20. století 
Stvoření světaosm příběhů ze starého zákona (i v angličtině a v němčině),495
 hry, skládačky ad. 
Svět Himálajefotografie, video a ukázky etnické hudby z Himalájí495
Tichá dohoda - Fucktographyportrét skupiny Tichá dohoda490
Truhla Járy Cimrmanazajímavosti o Járovi Cimrmanovi360
Tureckoprůvodce Tureckem695
Vážná hudbapřehled o světě klasické hudby a jejích skladatelů790
Výtvarné uměníze světa výtvarnictví980
Výtvarné uměníencyklopedie výtvarnictví980
Wellness studiocvičení při bolestech zad, hlavy, krku, při problémech s nadváhou, při zlepšování kondice890
ZOOhistorie a současnost ZOO, 180 zvířat z celého světa475
ZOO Olomoucprocházka zoologickou zahradou v Olomouci195
   

Vyšlo v časopise Computer

Marek Šalanda

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.