Petr Drahoš: Školy na Internetu – povinnost, kterou je možné splnit

středa 5. ledna 2000 ·

V prosinci byl oficiálně zahájen projekt Planeta Internetu pro rok 2000. V prosinci byl oficiálně zahájen neziskový projekt Planeta Internetu pro rok 2000, který si klade za cíl pomoci našemu školství seznámit se se světem Internetu a pokud možno do něj i aktivně vstoupit. Na tiskové konferenci, která se na toto téma konala v pražské internetové kavárně pl@neta, poskytli bližší údaje k projektu jeho organizátoři. Za Planetu.cz Antonín Drahovzal, za INTERNET OnLine Jana Voňavková a za Software602 Richard Kaucký. 


Projekt bude probíhat až do června a zúčastnit se ho může každá škola, základní i střední. Poskytuje školám komplexní službu - připojení, potřebný hardware i software a samozřejmě i zaškolení. Pl@neta má s projektem bohaté zkušenosti. V uplynulých dvou letech, kdy probíhal jen v Praze, jím prošlo více než 8000 žáků a pedagogů z celé ČR. Letos se aktivita rozšíří i do osmi regionů. Regionálními partnery v projektu jsou Gymnázium Prostějov, Internetová kavárna společnosti PROVINTER Hradec Králové, Integrovaná střední škola stavební Jihlava, Internetová kavárna XFILES České Budějovice, Alien – Internet Club Plzeň, Internet café Ostrava, Standard internet studio Brno, Internetová kavárna Jaroslava Fryče Liberec.

Semináře mají část teoretickou (historie, pojmy a základní ovládací prvky Internetu) a praktickou (procvičení získaných znalostí formou soutěže). Jsou určeny všem věkovým skupinám od 5.třídy. Po celý školní rok poběží také doprovodné akce, například celostátní soutěž pro třídní kolektivy, rozhlasové relace, seriál o Internetu apod.
Každá škola může požádat buď o zřízení nového připojení, nebo o vylepšení toho stávajícího. Jednoduše si vybere jeden ze šesti tzv. EDU.IOL balíčků nabízejících různé varianty přizpůsobené potřebám škol (dial-up (za telefonní poplatky), ISDN, bezdrátové připojení (síť Eridan, limit 1,5 GB přenesených dat měsíčně s možností převést nevyčerpaný limit do dalších měsíců) a připojení pevnou linkou (15000 Kč měsíčně)). Součástí čtyř "lepších" balíčků je produkt Mail602 MESSAGING SERVER, integrovaný komunikační server, přinášející internetové služby pro celou školní síť. Lze jej využívat jak pro výuku, tak i pro správu školy. Podporuje MAPI klienty (MS Exchange, Outlook), obsahuje Fax Server, Voice Server, SMS Server. Má webové rozhraní a může se spouštět jako služba W9x/NT. Tento software je předmětem Rámcové smlouvy s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Každá škola proto získá za výhodnou cenu neomezený počet přístupových licencí k serveru.

Všechny důležité informace naleznete na internetové adrese http://edu.iol.cz, příp. přes kontaktní telefon 02/ 7274 0469.
Informace o balíčcích EDU.IOL poskytuje zdarma infolinka: 0800 123456. Zde se též dozvíte, že v současnosti má IOL po celé republice již 110 přístupových bodů.

Dovětek:
Škoda jen, že tento jistě ušlechtilý projekt nemůže nahradit systémové řešení otázky využití internetu jak ve školách, tak v celém státě (tak aby se každý občan mohl opravdu aktivně zapojit do transformace státu a pomocí tlaku zdola si vynutit změny směřující k efektivnímu a průhlednému fungování státní správy (od ministerstev až po obce) a přeměny frází o demokracii v naplnění a uskutečnění opravdového blahobytu, který se měří především kvalitou mezilidských vztahů a životního prostřecí vůbec (voda, ovzduší atd.)). Snad se takto podaří celý tento proces alespoň nastartovat. K tomu, jakož i ke zrušení všech monopolů bránících přirozenému vývoji společnosti, nám v novém roce i dalším polistopadovém desetiletí dopomáhej Bůh.

Petr Drahoš

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.