Jan Čulík: Jak se prodávají zkoušková zadání na právnické fakultě

středa 14. července 1999 ·

Zamyšlení nad skandálem s přijímacími testy Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Přibližně před půldruhým rokem jsme s Jindřichem Ginterem na základě mlhavých pověstí o korupci při zkouškách na Právnické fakultě UK vydali v Britských listech a v Právu výzvu, aby se nám ozvali ti lidé, kteří o tom vědí něco více. Přihlásil se jeden student, ale stopa nebyla příliš průkazná. V pondělí dne 28. června dopoledne psal Jindřich Ginter, reportér deníku Právo, v redakci článek o ekologických problémech České republiky, když ho zavolali z podatelny redakce. Do podatelny tam přišel kolem desáté hodiny pro Gintera anonymní dopis. Ginter ho přijal kolem jedenácté, v době, kdy už byly zahájeny na Právnické fakultě UK přijímací zkoušky v náhradním termínu. Normálně se redakce anonymními dopisy příliš nezabývá, ale po otevření obálky si Ginter uvědomil, že tohle je zcela něco jiného. Dokument přišel v průběhu náhradních přijímacích zkoušek, které se právě tou dobou konaly na Právnické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Okamžitě tam zatelefonoval. Načasování bylo zcela klíčové. Podle zjištění Britských listů, kdyby se býval Jindřich Ginter spojil s Právnickou fakultou jen o hodinu později, když už by byli kandidáti přijímacích testů propuštěni do ulic, dokumentace by nebyla průkazná. Právnická fakulta by bývala mohla obvinění zcela odmítnout.

Anonymní materiál byl datován 26.6. a měl tento průvodní dopis:

Přiloženy jsou testy, které budou zadány v náhradním termínu přijímacích zkoušek na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v pondělí 28.6.1999. Podle našich informací: Bylo vytvořeno celkem 15 variant testů, z nichž 11 variant již bylo použito u řádného termínu přijímacích zkoušek, toto jsou zbývající 4 varianty, z nichž nejméně jedna bude použita v náhradním termínu. (Z toho důvodu by bylo užitečné zveřejnit z každé varianty vždy alespoň jednu úlohu). Tes sestává z částí Cizí jazyk (zde němčina, ostatní cizí jazyky nemáme k dispozici), Dějepis a Logika. Testy se bodují takto: za každou správnou odpověď v části Cizí jazyk 1 bod, v části Dějepis 3 body a Logika 4 body. Celkem zle získat 15+4*10+3*15 tedy 100 bodů. U každé úlohy může být správná jedna i více odpovědí, případně nemusí být správná žádná odpověď. Soubor všech 15 variant testů bylo možné získat již před řádným přijímacím řízením, a to buď s vypracovanými správnými odpověďmi za 100 000 Kč, nebo bez správných odpovědí za 50 000 Kč. Náhradního termínu zkoušky se účastní přibližně 500 uchazečů. Správné odpovědi jsou v testech vyznačeny zakroužkováním.

V Praze dne 26. 6. 1999 

Univerzita Karlova reaguje tak, jako když dojde k havárii v jaderné elektrárně: přiznává, že testy se zakroužkovanými správnými odpověďmi pronikly před zkouškami na veřejnost, ale naprosto odmítá jakoukoliv odpovědnost. Děkan Hendrych konstatoval: Necítíme vinu, všichni lidé na této fakultě jsou spolehliví. Jde o 14 vysokoškolských učitelů a o jednu obsluhu kopírky. Rektor Malý se vyjádřil, že jde prý o "organizovaný útok gangsterské mafie proti univerzitě". Karlova univerzita podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro únik testů. To, zdá se nám je poněkud svatouškovské tvrzení. Co takhle přestat se stavět vůči vnějšímu světu defenzívně (my nic, to jen gangsteři odjinud, kteří ukradli zkoušky a chtějí záměrně pošpinit naše jméno) a snažit se vyšetřit, jestli přece jen nemůže být něco na obvinění, že kdosi z fakulty testy prodával. Nejde přece jen o únik testů, ale vzniká podezření, že existoval celý úplatkářský systém.

Kompletní text vyšel v Britských listech dne 1. 7. 1999 


Jan Čulík

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.