Václav Maněna: Online výuka, GDPR a ochrana osobních údajů

pátek 3. dubna 2020 ·

„Už jsem to psal mockrát, online výuka je neuvěřitelně složitá a komplexní věc, na kterou neexistuje rychlý a snadný recept. Když do toho zamícháme ještě ochranu osobních údajů, všechno se komplikuje daleko víc a je snadné se v tom ztratit. Tento text vůbec nemá snahu nahradit nějakou právní příručku a už vůbec to není komplexní manuál. Nečekejte prosím odkazy na paragrafy. Jde hlavně o to rychle předat školám varování před problémem, který může způsobit strašně moc zla a který si možná školy kvůli vyplňování nesmyslných dotazníků a jiných povinností teď neuvědomují,“ píše na svém profilu na Facebooku Václav Maněna, který už dnes učitele varoval, aby „neházeli děti žralokům“.Václav Maněna (facebook.com)
Maněna také píše: 

Záznamy z online výuky 

Bohužel se v poslední době objevuje hodně videí, na kterých jsou záznamy z výuky, včetně jmen a příjmení tětí, jejich obličejů (obraz z webkamery) a hodně další osobních a citlivých údajů (na to se kdyžtak zeptejte pověřence). Podezřele velké množství učitelů se mě ptá, jak mohou zaznamenat online setkání se studenty. Je to hodně lákavé, jednoduše nahrajete svou online hodinu a dáte ji “na jůtůb”, aby si záznam mohli pustit děti, které se nemohly online výuky účastnit. A super je to vlastně i pro děti, které na online hodině byly a potřebují si něco zopakovat nebo připomenout. Jenže to má hodně úskalí a můžete tím napáchat dost škody.

- Pokud máte v plánu zveřejňovat videa se záznamem online výuky (na kterých jsou i účastnící), poraďte se nejdříve s ředitelem, zástupcem nebo pověřencem.

- Máte tohle v generálním souhlasu nebo bude potřeba si ho vyžádat od rodičů?

- Hodně problémů si ušetříte, když budou mít děti vypnutou kameru.

- Pokud chcete zpřístupnit záznam na YouTubu nebo podobné službě, odstraňte citlivé údaje (včetně obličejů dětí) překrytím nebo rozmazáním.

- Neukládejte video na služby typu ulož.to atd.

- Nenahrávejte záznam na Facebook a jiné socální sítě (výukové video kde něco sami vysvětlujete tam klidně dejte).

- Je úplně jedno, jak nastavíte soukromí nebo zabezpečení videa. Jakmile si ho jednou může někdo přehrát, ztrácíte nad dalším šířením kontrolu. Jediná ochrana je na to myslet předem a zajistit, aby video neobsahovalo nic citlivého...

Nechtěl jsem vás urazit, naštvat, ukázat jak jste nemožní. Chtěl jsem jen rychle ušetřit problémy těm, kteří si nechají poradit. A hlavně pomoci ochránit děti. Píšu to proto, aby bylo dopředu jasno, že se nebudu účastnit žádné “komentářové bitvy” ani dávat konkrétní právní rady.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.