O vítězi ceny Global Teacher Prize CZ letos rozhodne, jak umí učit na dálku

úterý 21. dubna 2020 ·

Pandemie sice výrazně poznamenala školní vyučování, do průběhu v pořadí již třetího ročníku ročníku ceny GTP CZ zatím nijak výrazně nezasáhla. To se ale nyní mění. Za normálních okolností by teď odborná porota všechny finalisty navštívila v jejich školách a bedlivě by sledovala, jak pracují s žáky v hodinách. Pro letošní rok se podmínky finálového kola mění. Odborná porota bude mezi letošními finalisty hledat ty, kdo se dokázali nejlépe vypořádat s nároky, které na učitele klade distanční výuka. Hodnotit jejich práci budou mimo jiné i na základě videozáznamu jejich distanční výuky a společného online rozhovoru.



V odborné porotě zasedne vedle loňského vítěze Tomáše Chrobáka, který se probojoval do finále světové ceny GTP, také školní inspektor, ředitel školy, akademik, krizový manažer, režisér nebo novinář specializující se na problematiku školství.

Z jedenácti finalistů čtyři vyučují v Praze. Po jednom zástupci má ve finále kraj Jihomoravský, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský. Většina finalistů vyučuje na základních školách, v poměru 7:4 i letos mezi finalisty převažují ženy.

Koordinátorka ceny Hana Matoušů k procesu hodnocení dodává: „Přestože nám současná situace neumožňuje navštívit finalisty v hodinách a pozorovat jejich práci přímo “v terénu”, shodli jsme se, že hodnotit finalisty, bez toho, že bychom s nimi hovořili, nám nestačí. Proto jsme do hodnocení zařadili kromě ukázky distanční výuky také dva rozhovory. A možná právě proto, že to bude letos jiné než obvykle, jsem na letošní vítěze opravdu zvědavá”.

Ondřej Zapletal, ředitel Nadace České spořitelny, generálního partnera ceny Global Teacher Prize Czech Republic, říká: „Učitelé, rodiče a žáci jsou v souvislosti s pandemií vystaveni dosud nepoznaným výzvám. Vedle toho, že se v krizi jasněji ukazují dlouhodobé systémové bolesti českého školství, vidíme také, s jak neuvěřitelnou energií se s nastalou situací vyrovnávají učitelé. Jsem rád, že Nadace může být u ocenění těchto skvělých pedagogů."


Zdroj: Tisková zpráva EDUin

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.