Školy se s GDPR popraly, úřadům ale kvůli zbytečné byrokracii stále spílají

středa 23. října 2019 ·

S nařízením Evropské komise o ochraně dat GDPR už se školy většinou vypořádaly. Přesto zbyla pachuť z nové a zbytečné byrokracie, která není až tak nutná a stojí další výdaje. Některé školy se dál bojí zveřejňovat i seznamy přijatých studentů nebo rozdělení dětí do tříd na nástěnkách uvnitř škol, případně fotografie svých žáků z akcí. A v šatnách mají místo jmen obrázky nebo kódy přiřazené dětem. Reportáž přináší deník Právo.Miroslav Hřebecký (eduin.cz)
Mnozí aktéři si ale dál stěžují na zbytečné komplikace a papírování. S kritiky souhlasí dlouholetý ředitel ZŠ Miroslav Hřebecký ze společnosti pro informace ve vzdělávání EDUin. „O GDPR se bavíme se školami hodně často a opravdu ta reakce je neuvěřitelně napruzená, že to přidalo práci, že to stojí peníze za financování dohlížejících pověřenců,“ popsal Právu.

„Snažím se jim vysvětlovat, že myšlenka, se kterou přišla Evropa, je správná. Velké firmy o nás sbírají data a není nám jedno, jak s nimi zacházejí. Ale na druhé straně je fakt, že jsme to pojali typicky česky, že jsme zase papežštější než papež,“ uvedl. Připomněl, že mnohé státy EU třeba vůbec GDPR na školství nevztáhly, anebo ne tak přísně, takže třeba pověřence pro kontrolu dat školy platit nemusí.


Celý text naleznete v Právu

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.