Uprchlíkům nefandíme, chceme jen, aby je lidé pochopili, tvrdí zakladatel Encyklopedie migrace

neděle 10. února 2019 ·

„Asi neexistuje nic jako česká veřejnost, jako jednolitý celek. Je velmi různá, je v ní několik skupin. Lidí otevřených k dialogu není tolik, kolik jsme očekávali, je to třeba 30 procent. A my samozřejmě cílíme na ně, na lidi, kteří mají zájem se o tom bavit. Je spousta lidí, jejichž agresivní odpověď vůči uprchlíkům není motivovaná strachem, ale spíše projektují svoje představy,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny zakladatel projektu Encyklopedie migrace Jakub Múčka.


Jakub Múčka (facebook.com)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Co všechno vás motivuje v práci pokračovat?

Mou hlavní motivací je pomáhat lidem. Ale nechci, aby se ten projekt spojoval s nějakým humanitárním pozadím a poselstvím. A nechci, aby se z toho stal projekt na pomoc uprchlíkům, my chceme zůstat neutrální a informovat. Mezi námi znalost naší široké veřejnosti, ale třeba i mnohých novinářů je velmi tristní. I když je to docela pochopitelné, protože upřímně, co víte o Jižním Súdánu, nakolik se vyznáte v Jemenu, v bojích na Ukrajině – je neskutečně těžké to všechno sledovat.

A vyjednáváte ještě s jinými veřejnými institucemi, typu MZV?

Od počátku jsme měli myšlenku vtáhnout do hry univerzity, my jim chceme nabídnout nějakou platformu a koordinaci. Ihned jsme se tedy propojili s pěti pražskými fakultami Karlovy Univerzity: filosofickou, humanitních studií, sociálních věd, právnickou a evangelickou-teologickou. A ty nás vzaly pod sebe a začaly nám i trochu pomáhat, i finančně. Teď se bavíme s panem rektorem, jestli by nám nedělal záštitu pro provoz. Jednáme s Masarykovou univerzitou, s Univerzitou Palackého v Olomouci i s univerzitami ze zahraničí.

Oťukáváme, co ministerstvo školství, co ministerstvo vnitra. Ze strany MŠMT by byla skvělá záštita. Chtěli bychom totiž začít dělat materiály i pro učitele, kteří nás o to už v dnešní době žádají. My už nejsme schopni školy sami objet, ale můžeme jim připravit různé metodiky, hesla z našeho webu. Chápeme, že to téma je pro některé lidi takové politické a jsou nedůvěřiví, v tom případě by byla záštita MŠMT rozhodující.


Celý rozhovor naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.