Předseda Rady vysokých škol: Akademici budou požadovat růst tarifů svých platů

pátek 18. května 2018 ·

Vysoké školy budou požadovat po vládě, aby zajistila růst tarifní části platů akademických pracovníků. Po dnešním zasedání Sněmu Rady vysokých škol to řekl předseda rady Milan Pospíšil. Tarif by se podle něj měl v příštím roce zvýšit o deset procent. Na navýšení platů akademiků by tak mělo jít 1,7 miliardy korun. Další peníze by měly přibýt na investice a údržbu. Informuje ČTK.

Milan Pospíšil (vscht.cz)
Vysoké školy trvají na pravidelném růstu svého rozpočtu o tři miliardy korun v následujících třech letech. Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) jim tyto peníze již přislíbil, ministerstvo financí s nimi ale zatím v rozpočtovém výhledu, který schválila vláda, nepočítá.

Podle Pospíšila vysoké školy v současné době připravují podklady k vyjednávání s vládou o přípravě rozpočtu na příští rok. Zhruba miliarda korun z požadovaných peněz by nejspíš měla jít do investic vysokých škol, které by potřebovaly rekonstruovat například ubytování pro studenty. Další peníze by pak měly být určeny na údržbu vysokých škol a největší část by akademici chtěli dostat na ohodnocení zaměstnanců.

Podle Pospíšila jsou akademici poměrně dobře placeni především díky odměnám a nadtarifním příspěvkům, které získávají za různé granty a projekty. Jejich získání ale podle něj není jednoduché a zajistí příjem jen na omezenou dobu. Pro některé pozice je tarif nižší než v regionálním školství a nižší než zaručená minimální mzda, uvedl předseda rady. Akademici tak raději odchází třeba do soukromých firem, a kvalita vysokých škol se tím snižuje.

Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
18. května 2018 v 8:34  

v rusku tento týden rozdělili ministerstvo vzdělávaní na ministerstvo školství (zš,sš) a ministerstvo pro vědu a výzkum (vš,akademie věd,vědecké ústavy)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.