Odborník na GDPR: Rodiče si na školu mohou došlápnout s kdejakou záminkou, a nyní mají novou munici

pondělí 2. dubna 2018 ·

Škola by se mohla teoreticky do problémů dostat i kvůli banální otázce na povolání rodičů. „Jedná se o nadbytečný osobní údaj, protože tuto informaci nepotřebujete k tomu, co ukládá školský zákon. Záleží ale na individuálním posouzení. Rodiče si na školu mohou došlápnout s kdejakou záminkou, a nyní mají díky GDPR novou munici,“ říká odborník na GDPR Radomír Pivoda. Sever iDnes.cz přináší informace o tom, co bude mimo jiné pro školy znamenat nástup nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které začne platit 25. května.


Ředitelé si budou muset zvyknout na to, že chrání osobní údaje dětí. K tomu je třeba, aby zpracovávali jen nezbytně nutné osobní údaje a vedli záznamy o tom, jak s osobními údaji dětí a zaměstnanců nakládají. „Ředitelé musí být schopni doložit, jak k osobním údajům přišli, kdo s nimi jak pracoval, kdo je případně smazal, jaká jsou k nim uživatelská oprávnění. Musí být schopni předložit doklad, kdy byl spis o žákovi, který už ze školky nebo školy odešel, skartován,“ pokračuje Pivoda.

Na nástěnce by nově neměly být vyvěšeny informace o tom, které dítě je na co alergické, na skříňce dítěte by neměla být fotka a jméno, což by mohlo vést k identifikaci dítěte. Bude zkrátka potřeba zajistit, aby se k veřejnosti nedostaly žádné údaje, podle kterých by šlo dítě identifikovat.

„Dozvěděla jsem se, že nesmím mít nástěnku, na které mám už asi patnáct let kontakt na plavecký bazén nebo divadlo a které jsou běžně dostupné na internetu. Nástěnku musím buď zničit, nebo si před ni pověsit záclonku, aby na kontakty nebylo vidět,“ říká ředitelka z Plzeňského kraje, která si nepřála uvádět své jméno. Takovou radu dostala od své pověřenkyně, která bude škole v problematice GDPR pomáhat. Svého pověřence musí do 25. května mít každá škola.

Ředitelé by se měli vyvarovat zpracování osobních údajů, které nejsou úplně nezbytné. Například už nebude možné používat rodná čísla jako variabilní symbol u plateb za výlety nebo obědy školáka. V takovém případě by totiž opět musel být podepsán souhlas rodičů. Problém by mohl nastat také v případě, kdyby některý učitel chtěl nahrát hodinu zpěvu. „Ze záznamu hlasu je možné identifikovat, kdo zpívá, což je opět považováno za osobní údaj,“ říká Pivoda.

Také už nelze jen tak zkopírovat doklad a uchovat jeho kopii. „Pokud je třeba ověřit identitu, je třeba opsat občanský průkaz a napsat záznam o tom, kdy a kým byla správnost údajů ověřena,“ vysvětlil Pivoda.

Celý text naleznete zde

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
2. dubna 2018 10:53  

Hmm, .. a jak to bude se známkováním ve třídě před ostatními spolužáky? Jak budou vypadat třídní schůzky s rodiči, kde škola prezentuje, kdo je kdo a jaké má dítě? Budu muset utajit známku dítěte před ostatními? Budu muset v rámci formativního hodnocení vydávat šifrované zprávy o postupu žáka při učení, aby se to nedověděli ostatní spolužáci? Nebo budu potřebovat souhlas rodičů o používání zpětné vazby a formativního hodnocení od rodičů, kteří o jeho podstatě nic něvědí? Jakýkoliv údaj ve vztyhu ke konkrétní osobě, čili ve vztahu k identifikaci, je pravděpodobně choulostivý údaj, asi jako zaměstnání rodičů či bydliště. To si žáci budou o rodinných zkušenostech povídat zašifrovanou formou? Jak mohu u žáků budovat kompetence, když nevystihnu ani skutečnou identitu? Jak může žák budovat sebevědomí, když nemůže rozvíjet identitu. Jméno je součástí identity, stejně jako bydliště, a příslušnost k rodině či třídě. Chápete, že se tím nabourá kompetenční model? Nechybí někomu systémové myšlení, v době kdy má být součásti moderního managementu?

Ferda44 řekl(a)...
2. dubna 2018 12:50  

A může být i hůř...
viz
https://www.youtube.com/watch?v=Zh3Yz3PiXZw
Ferda

Unknown řekl(a)...
3. dubna 2018 7:43  

a v čem je problém? každý žák nafasuje čárkový kod a je to v cajkuČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.