Hrubý plat učitele loni stoupl na 31.632 korun

středa 14. března 2018 ·

Hrubý plat učitelů v loňském roce vzrostl na 31.632 korun. Proti roku 2016 si kantoři polepšili o 7,3 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední roky. Za posledních pět let jim hrubá částka na výplatních páskách stoupla o 19 procent. Vyplývá to ze statistiky, kterou ČTK poskytlo ministerstvo školství. Průměrná mzda v Česku loni stoupla o sedm procent na 29.504 korun hrubého měsíčně.

Nejnižší platy pobírají pedagogové v mateřských školách s měsíčním průměrem 27.089 korun. Plat jejich kolegů na základních, středních a vyšších odborných školách překonal loni 33.000 korun měsíčně. Nejvíce vydělávají pedagogové na vyšších odborných školách, jejichž průměrný plat loni dosáhl téměř 34.000. Výdělky učitelů na základních a středních školách přesáhly 33.000 korun, liší se o 200 korun.

Téměř třítisícový rozdíl ukazuje srovnání loňských platů podle zřizovatele. Zatímco ve školách zřizovaných ministerstvem, obcí nebo krajem měsíční průměr činil 31.812 korun, ve školách soukromých a církevních to bylo 29.005 korun. To kopíruje i nejlépe a nejhůře placená pozice. Učitel v mateřské církevní škole podle tabulek dosáhne stěží na 22.000 korun, zatímco pedagog na konzervatoři pro žáky se zdravotním postižením zřizované ministerstvem má průměrný plat 36.887 korun. Rozdíl mezi platy kantorů základních škol na státní a soukromé škole je téměř 4500 korun ve prospěch státní. Podobně je tomu i u pedagogů v mateřských školách.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.