Bohumil Špaček: Soukromí dětí? Školy ani netuší, co to je

čtvrtek 23. listopadu 2017 ·

„Případ fotky první třídy základní školy v Teplicích, který nedávno vzbudil veliký poprask, poukázal na tři věci. O dvou se ví. O té třetí tolik ne. Stručně si to připomeňme – fotka pobouřila „vlastence“, kterým ti školáci nepřipadali dost bílí. Druhá věc je mohutná vlna odporu proti rasistům. A ta třetí rovina tohoto příběhu? Tak to je fakt, že české školství představuje bezpečnostní díru zvíci Macochy. Často kvůli neuvěřitelné lehkomyslnosti pedagogů, kteří mají děti na starosti,“ píše Bohumil Špaček v MF DNES.


Špaček pokračuje:

V Teplicích nepřišlo nikomu divné, že škola neměla námitky proti tomu, aby fotky jejích žáků, a to s plnými jmény, byly zveřejněny na internetu. Což jde naprosto proti tomu, co se nám už roky snaží vtlouct do hlav odborníci na ochranu soukromí a internetovou bezpečnost. A hůř. Ta teplická škola není jediná, kde si s internetovou bezpečností nelámou hlavu. Dělají to tak stovky, možná tisíce škol. A ještě hůř – i mateřských školek.

Co se jednou na síti ocitne, to už nezmizí. Vždycky se najde někdo, kdo už si to stihl uložit. Třebaže jména teplických školáků po té první nenávistné vlně z původní internetové stránky zmizela, jsou dosud k mání v plném znění na jednom obzvlášť ohavném extremistickém serveru.

Dalším nebezpečím je vyhledávání obrázků. Programy, které to umožňují, jsou stále dokonalejší. Pokud škola pravidelně zveřejňuje fotku vašeho dítěte, může si kdokoli zjistit, do které školy váš potomek chodí. I to, jaký tam má pravidelný program.

Rodiče mohou nakrásně naslouchat radám odborníků a dbát na to, aby nepublikovali snímky svých dětí z pláže, kde jsou polonahé – to kvůli bezpečnosti před pedofily. Jenže školy a školky, aniž se zeptají, to udělají za ně.

Letos se konala velká akce v režii krajů a velkých počítačových firem, zaměřená na znalosti dětí o internetové bezpečnosti. Prima. Jen se mělo začít u úplně jiných, mnohem starších lidí.

Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES

7 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
23. listopadu 2017 7:39  

Nevim, co udelala skola, ale fotku se jmeny (resp. cely serial fotek) zverejnil denik.cz.

Charlie řekl(a)...
23. listopadu 2017 8:01  

Ale ta jména jim někdo musel nadiktovat. Jistě měli od všech zákonných zástupců dětí podepsaný souhlas. A pokud ne, je to slušný průšvih, který od 25. 5. 2018 bude o to větší, že vstoupí do hry GDPR s právem na "zapomnění". Kromě toho tu máme přenos osobních údajů třetí straně. Krásný učebnicový příklad. Poslední odstavec článku naprosto vystihuje podstatu.

mirek vaněk řekl(a)...
23. listopadu 2017 8:10  

Domnívám se, že to je i proti zákonu na ochranu osobních údajů. Zveřejnit fotku identifikovatelného dítěte bez souhlasu zákonného zástupce je problém. Vždyť problém je i natáčet video ve výuce či kamery na školách.

Simona CARCY řekl(a)...
23. listopadu 2017 11:01  

Mne by zajímalo, kde je ta hranice, od kolika centimetrů už lidská bytost požívá ochrany podle Zákona č. 101 nebo v budoucnu GDPR? Od 49 centimetrů? Se jménem nebo s evidenčním kódem na zápěstí? Ano, pan Vaněk má pravdu, že absentující souhlas zákonného zástupce je problém pro zveřejňující orgán. Kdo to byl? Deník.cz a nebo škola, když učitelky ochotně pózovaly? Je škola spolupachatelem? Právní povědomí na školách je tristní až nulové. Inu, jaké by mohlo být, když celoživotní vzdělávání supluje televize Nova nebo Barandov...

Jana Karvaiová řekl(a)...
23. listopadu 2017 12:14  

Fajn. Vsichni se oprete do skol. Ale ze mi neustale nekdo spamuje postu, ze mi stale nekdo vola, to nikomu nevadi. Prito to jsou ksefty s mymi daty, kdyz si cokoli kupuju pres intrenet. A tam se taky vsichni dusuji, ze neposkytuji treti osobe. Kulovi, tomu uz dnes neveri ani fite v materske.

Jana Karvaiová řekl(a)...
23. listopadu 2017 12:14  

Dite

Simona CARCY řekl(a)...
23. listopadu 2017 13:27  

Paní Karvaiová, vydržte do 25.5.2018. Vstoupí v platnost nařízení GDPR, které bere problematiku dosud liknavě řešenou bezzubým zákonem 101 o ochraně osobních údajů velmi vážně se sankcemi pro organizace do 20 miliónů Eur. Napíší vám Jihočeské matky, Duha, Lékaři bez hranic, Idioti bez zábran? Nic snazšího: a) požádáte je dopisem, aby vám předložili veškeré osobní údaje, které o vás drží, b) požádáte o zdůvodnění, za jakým účelem tak činí, c) požádáte následným dopisem o dokladovaný výmaz vašich osobních údajů.
A pak už jen čekáte, až od nich přijde další dopis, schováte i s obálkou a podáte žalobu a budete mít vyřešené nejedny vánoce včetně osobního ohodnocení za dvacet let.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.