Tolik se o děti nebojím. Někteří rodiče si myslí, že muži do školek nepatří, říká učitel

neděle 1. října 2017 ·

Sedmadvacetiletý Jan Fajmon je jeden ze 167 mužů, který v Česku učí v mateřské škole. Už se setkal s předsudky rodičů, že muži do školek nepatří, ale děti mají jeho kamarádský a aktivní přístup rády, někteří rodiče ho naopak vyhledávají. Mužská a ženská energie je podle Fajmona úplně jiná. "Každý dokážeme dát dětem něco navíc. Já se o ně třeba tolik nebojím, když upadnou, zvednu je a neřeším to. Kolegyně jsou opatrnější," míní. Sám ale přiznává, že pracovat s dvouletými dětmi by si netroufl. Reportáž přináší server Aktuálně.cz.Jako učitel v mateřské školce je stále trochu raritou. "Rodiče koukají a říkají, co ten tady dělá," přiznává. Na střední pedagogické škole začínal se dvěma spolužáky, ti ale záhy odešli studovat jinam, takže zůstal jediným mužem ve třídě. V republice v loňském školním roce pracovalo v mateřských školách pouze 167 mužů z celkových 29 tisíc učitelů. Ještě před deseti lety bylo z 22 tisíc učitelů ve školkách jen 24 mužů.

Velký důraz klade také na pohyb - jakmile jdou děti ven, Fajmon si s nimi oběhne "dvě kolečka" kolem hřiště, kluci ho pak lákají, aby s nimi hrál ragby. "To jsem je naučil loni a oni to od té doby pořád chtějí hrát," vysvětluje učitel.

Zároveň využívá moderních poznatků o vzdělávání a výchově dětí. Snaží se je naučit, aby si problémy uměly řešit samy mezi sebou a nechtěly na všechno jeho rozhřešení. Rád pracuje i s digitálními technologiemi. Například s robotickou včelkou, s níž se děti učí základy programování.

"Ale nejen to, také pravolevou orientaci. Minulý týden jsem si vzal děti a ve velkém kruhu se zkoušeli sami navádět, o kolik kroků mají jít doprava či doleva, až pak jsme to zkoušeli se včelkou," popisuje Fajmon.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.