Soukromé školy narazily, stát smetl polovinu žádostí

pátek 30. června 2017 ·

Téměř polovinu žádostí o zřízení soukromé základní školy letos ministerstvo školství zamítlo. Loni jich přitom byla sotva desetina. Resort to vysvětluje zpřísněním kritérií. Poptávka po vzdělávání mimo stát přitom roste. Soukromé školy si často zřizují sami rodiče nespokojení s nabídkou sítě veřejných škol. Reportáž přináší deník Právo.


„Je pravda, že školský rejstřík při posuzování žádostí dnes postupuje odpovědněji, než tomu bylo v minulosti. Nelze však říci, že by to znamenalo nějaké razantní zamítání žádostí,“ řekl Právu před časem tehdejší náměstek ministryně školství Stanislav Štech, který už nyní stanul v čele resortu.

Podle aktuálních údajů z ministerstva školství už o razantním zamítání hovořit lze. Ještě loni ministerstvo zamítlo pět žádostí z 53, přičemž část projektů se nakonec neuskutečnila z jiných důvodů. Letos se však sešlo na ministerstvu 48 žádostí, dosud bylo schváleno 20 z nich a 23 zamítnuto. O zbývajících pěti se ještě rozhoduje.

Přitom po vzdělávání mimo státní školství je v poslední době poptávka. V roce 2010 bylo jen 72 soukromých škol a v nich 5710 dětí. V minulém školním roce bylo soukromých škol 145 s 10 057 žáky. Z letošního celkového počtu 4140 všech základních škol, které navštěvuje 900 tisíc žáků, je soukromých 180. Vzdělává se v nich 11 949 dětí, tedy dvojnásobek proti situaci před sedmi lety.

Soukromé základní školy zpravidla nevznikají jako podnikatelský záměr, ale z popudu rodičů, kteří nejsou spokojení s tím, jak vypadá výuka a výchova v běžných veřejných školách. Mezi nimi jsou obrovské rozdíly, ovšem kvůli spádovým oblastem si rodič mnohdy nemůže vybírat.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
30. června 2017 14:28  

"přitom po vzdělávání mimo státní školství je poptávka"

To ale platí jen pro základní školství, většina středních soukromých škol skomírá na úbytě. Za více než dvacet let jejich existence už se totiž mnozí rodiče dovtípili, že platí nemalé částky za to, co mohou mít ve státních školách zadarmo a v podstatné části z nich i ve vyšší kvalitě.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.