Školy měly dostat další stamiliony na inkluzi, vláda je ale zamítla

pondělí 5. června 2017 ·

Od září ve školách opět přibude asistentů či pomůcek pro handicapované žáky, peníze na ně ale chybí. Vláda minulý týden 400 milionů korun navíc na podpůrná opatření do škol zamítla. Dětem je přitom zaručuje zákon o inkluzi, který platí od minulého školního roku a má podpořit společné vzdělávání dětí s různými poruchami učení, fyzickým či lehkým mentálním postižením v běžných školách. Ministryně školství Kateřina Valachová u jednání vlády nebyla, protože v tu dobu hájila kariérní řád pro učitele v Senátu. Informují Hospodářské noviny.

„Každé ministerstvo mělo nějaký požadavek navíc, celkem jich bylo za 100 miliard korun. Kdybychom je všechny uznali, nebyl by schodek rozpočtu 50, ale 150 miliard,“ vysvětloval zamítnutí mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Proti bylo také ministerstvo pro místní rozvoj, argumentovalo tím, že se peníze dají získat z evropských fondů.

„Ministryně Valachová bude žádat opakované projednání vládou. Stát je povinen tyto peníze zajistit, v tuto chvíli prostředky jsou,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva školství.

Zákon garantuje podporu dětem s handicapem, pokud jim ji doporučí psycholog či jiný odborník při vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně nebo ve speciálněpedagogickém centru. Ministerstvo počítalo s tím, že se vyšetření rozloží do dvou let, během nichž se má novinka zavádět. Jenže rodiče i děti měli o podporu velký zájem a rychle naplnili školská pracoviště. Ta mezi ně rozdělila velké množství pomůcek či asistentů, na které teď chybí peníze.


Celý text naleznete zde
Komentář České školy naleznete zde

16 komentářů:

pratavetra řekl(a)...
5. června 2017 v 8:27  

"Jenže rodiče i děti měli o podporu velký zájem a rychle naplnili školská pracoviště. Ta mezi ně rozdělila velké množství pomůcek či asistentů, na které teď chybí peníze."


Mluvíme tady o kotlíkové dotaci nebo legislativně ukotvené inkluzi?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
5. června 2017 v 8:35  

Mezi kotlíkovou dotací a valachovou inkluzí až takový rozdíl není. Jde hlavně o přelévání peněz z jednoho kotle do druhého. A cestou se zcela náhodou nějaké penízky vypaří a zmizí ve šrajtoflích organizátorů těchto donebevolajících makrotunelů...

Michal Komárek řekl(a)...
5. června 2017 v 8:41  

Pane Nutzi, to je obvinění hraničící s konspirační teorií. Pokud máte na mysli nějaké konkrétní organizátory a "šrajtofle", měl byste podat trestní oznámení. Pokud nemáte, měl byste se zdržet nepodložených obvinění. Děkuji! Hezký den!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
5. června 2017 v 9:54  

Hezký den!!! Hlavně nic nepodloženého, neuváženého. Jsme přece v diskusním fóru Komárkových listů, tady se musí psát pouze doložitelné, nikoliv názory. Za ty se tu trestá.

Bože Michale, ty z toho tady děláš takový hnůj.

poste.restante řekl(a)...
5. června 2017 v 9:56  

Pane Komárku.
Tajný učitel zde již několik let systematicky šíří tezi, že někde sídlí a CERMATem se zaštiťuje jakási klika centrálních plánovačů a třídičů, která rozhoduje o tom, kolik procent maturantů smí, či nesmí uspět.

Vzhledem k Vašemu komentáři příspěvku kolegy Nutze bych se Vás rád zeptal, zda i výše uvedenou představu považujete za "obvinění hraničící s konspirační teorií"?
A pokud ne, tak proč?
A pokud ano, tak proč?

Děkuji. Hezký den.

mirek vaněk řekl(a)...
5. června 2017 v 10:00  

Pan Nutz se nechal unést a v něčem se mýlí. Makrotunel není to pravé slovo. V porovnání s prostředky na jiných ministerstvech(dopravy, průmyslu) možná mikrotunel.
Penízky se neztratí v kapsách organizátorů, ale legálně se tam přesunou. Někdo musí přece celou operaci řídit, koordinovat(že by tvůrci inkluze?) a zaslouží si odměnu. Jen školy z toho budou mít spousty administrativy a nějaké malé procento peněz.
Diví se tomu někdo?
Ve školství žádný velký sponzor volební kampaně není, tak proč mrhat státními protředky.

Jana Karvaiová řekl(a)...
5. června 2017 v 11:14  

Jako jednu z podmínek inkluze UPS prosazovalo zajištění dostatku peněz ze státního rozpočtu. přitom se mnoho věcí financuje z tzv. projektů. Až peníze vyschnou, půjdou všichni inkludovaní do zadní brady.
Zato na hovadiny typu implementace kariérního řádu, který ještě ani nebyl schválen, šlo již půl miliardy. Jaká náhodička. A to už je fakt prokázaný a ne žádná konspirace. Vůbec se nezmiňuji o zřízených a pak také zrušených střediscích inkluzivní péče v každém kraji, která byla tak utajená, jako by figurovala v programu na ochranu svědků. A propos - šablony - to je taky kapitola sama o sobě, nehodlám se zde rozepisovat, již posledně jsem měla špatné EKG.
Dnes se nekradé, pánové a dámy, dnes se peníze odklání či přelévá se kapitál.

Jana Karvaiová řekl(a)...
5. června 2017 v 11:34  

A ještě jedna z připomínek k inkluzi, která také byla písemně vznesena z pera UPS - finanční náročnost inkluze oproti speciálnímu školství. Dokonce se našlo pár devótních hlásičů pravdy kteří tvrdili, že speciální školství je nesmírně drahé a inkluze bude levná. Již tenkrát se mnoho lidí upřímně zasmálo. Dnes už ani mě do smíchu není. Jelikož si myslím, že se vše vyřeší šalamounsky - PPP a SPC dostanou direktivní příkaz šetřit. Nepsat asistenty, nepsat pomůcky, nepsat speciální péči. Chudáci děti. Ale ty nikoho nezajímaly nikdy (myslím teď nikoho z těch páchatelů dobra).

Unknown řekl(a)...
5. června 2017 v 12:49  

Na inkluzi se musí podílet nejen MŠMT, ale i MZ a MPSV. Tak jak je to naprosto běžné v civilizovaném světě. Samozřejmě, školství naprosto nestačí ony 4% z HDP. V Evropě je běžných 6%. Kateřina do toho skočila po hlavě, naprosto se vykašlala na názory běžných učitelů z praxe. Nekomunikace s pedagogickou veřejností pak vedla k "inkluzi po českém způsobu". Je to drahý model i pro bohaté státy v Evropě. Docela škoda tohoto pokusu, protože dalším inkluzivním projektům už bude věřit málokdo. A taky mám pocit, že v preferencích ČSSD ztratila podporu velkého množství pedagogů.

Eva Adamová řekl(a)...
5. června 2017 v 13:53  

"Proti bylo také ministerstvo pro místní rozvoj, argumentovalo tím, že se peníze dají získat z evropských fondů."

To nemůže přece nikdo myslet vážně, protože je jasně deklarováno, že asistenti pedagoga se z evropských fondů financovat nemohou, bo se jedná o nárokovou záležitost, kterou je nutné financovat ze státního rozpočtu. A tomuto odpovídají i nynější šablony, ze kterých lze financovat pouze školní asistenty, kteří mají mít úplně jinou náplň práce než asistenti pedagoga. Což se samozřejmě o sto péro v praxi obchází a dělají v podstatě zmiňované asistenty pedagoga, ale to přece nemůžeme kdákat na plnou hubu. To tam nikdo na ty pajtáše z ministerstva pro místní rozvoj neumí nikdo udělat pšššt. Ono to totiž jen tak na okraj, když se to provalí, hrozí neproplacením dotací ze strany Evropské komise.

RP řekl(a)...
5. června 2017 v 14:05  

Jediné pozitivum "české inkluze" - neproplácení asistentů z peněz na odměny učitelů - nebude? Divím se, že tu někdo není ještě vulgárnější (než dlaždiči...).

Tomáš Barták řekl(a)...
5. června 2017 v 14:24  

Nejen česká cesta inkluze, ale už i česká cesta ve školství je jeden veliký otazník...

aknelka řekl(a)...
5. června 2017 v 14:38  

A pak že inkluze nebude levnější než speciální školství...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
5. června 2017 v 22:17  

Pane redaktore Komárku, něco jsem už v životě zažil, ale Vaše upozornění mě dost silně připomíná něco jako? Soudruhu, tohle by jsi neměl, to správný komunista nesmí!

Vy jste něco zaspal? Nebo jste rok 89 prožil v plínkách"

Máte tu moderovat a ne poučovat! Jste snad nějaký ideolog, nebo co? Konkrétně v čem jsem porušil pravidla diskuse?

Tak chcete důkazy? Přečtěte si třeba článek nahoře...
Prostě se tu KRADE!!! A poučujte si někoho jiného... co psát a co nepsat!
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Senátor Canov podal trestní oznámení na neznámé pachatele na MŠMT. Podle něj zneužili miliardy korun z dotací na sport
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Unknown řekl(a)...
6. června 2017 v 8:36  

Zdeněk Nutz

Říká se tomu "politická korektnost" a je to cesta do pekel.

Pepa řekl(a)...
7. června 2017 v 7:37  

No tak v tom případě nemohu nepřidat:

Z údajných telegramů prezidenta Trumana a generála MacArthura těsně před kapitulací Japonska:

Politická korektnost je doktrína, teď nedávno prosazovaná přeludem postiženou, nelogickou menšinou a podporovaná churavými mocnými médii, prosazujícími předpoklad, že lze zvednout kus hovna za ten čistý konec.

I kdyby telegramy nikdy nebyly, jde o pregnantní vyjádření skutečnosti a jako takové si zaslouží pozornost.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.