ČTK informuje o snaze vytvořit učitelskou profesní komoru: Část učitelů by chtěla zákon o pedagogické komoře

pondělí 6. března 2017 ·

Část učitelů chce založit novou pedagogickou komoru, která by měla zastupovat jejich profesi a fungovat podobně jako Česká lékařská komora a další profesní komory v ČR. Chtěli by prosadit zákon o komoře a stát se tak partnerem v jednáních s ministerstvem školství. Ministerstvo školství na dotaz ČTK uvedlo, že vznik komory, která by reprezentovala zájmy všech učitelů, by uvítalo. Zřídit ji ale považuje za obtížné.

Radek Sárközi (facebook.com)
"Chceme, aby česká společnost začala vnímat učitelství a práci s dětmi jako významné prestižní povolání rovné těm profesím, které už své komory mají," řekl ČTK iniciátor myšlenky Radek Sárközi.

Na jaro plánuje vznik přípravného výboru komory a založení spolku Pedagogická komora, který by usiloval o ustanovení komory zákonem. Jádrem komory by se měly stát Učitelské profesní sdružení a Společnost středoškolských pedagogů.

Současná situace, kdy za učitele mluví řada asociací, odbory a různé neziskové organizace, ministerstvu nevyhovuje. Existence komory by podle ministerstva byla lepší z hlediska řízení, obrany před politickými tlaky a komunikace při prosazování různých opatření. Myslí si ale, že učitelé mateřských, základních a středních škol nejsou příliš ochotni se jednotně sdružit.

Učitelé mohou nyní na internetu hlasovat o tom, zda by členství v komoře mělo být povinné a kdo by měl být členem. Zatím jich svůj názor vyjádřilo asi 250 a 90 procent odpovědí byla podle Sárköziho pro povinné členství pro učitele základních a středních škol. V mateřských, základních, středních, vyšších odborných školách a konzervatořích v Česku podle statistik ministerstva školství působí více než 153.000 učitelů.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
6. března 2017 12:18  

http://pedagogicka-komora.cz/Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.