Moderní dějiny jako překvapivé příběhy zapomenutého hrdinství

středa 1. února 2017 ·

Hvězdného Kristiána Oldřicha Nového zná celý národ, málokdo však ví, že než aby se rozvedl se svou židovskou manželkou, ke konci války se raději vzdal kariéry u filmu, a dokonce se nechal zavřít do německého pracovního lágru. Pavel Taussig ve své nové knize Neznámí hrdinové přináší pohled na naše moderní dějiny prostřednictvím překvapivých příběhů zapomenutého hrdinství velkých osobností české kultury i „obyčejných lidí“.


Taussig píše například o malířce Toyen, která během války ve svém bytě ukrývala židovského básníka Jindřicha Heislera a riskovala tak život.

O spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi, jenž zachránil v lese odložené dítě a inicioval tradici vánočních stromů republiky.

O Aloisi Jiráskovi, který jako jeden z prvních podepsal Manifest spisovatelů a riskoval tak popravu.

O Josefu Skupovi, který byl zatčen gestapem dokonce spolu se „vzpurnými“ loutkami Spejbla a Hurvínka.

O lidickém faráři, který šel dobrovolně na popravu, protože nemohl v nejtěžší hodině opustit svoje farníky...


Pavel Taussig: Neznámí hrdinové. Překvapivé příběhy (Edice ČT, 2017)

Knihu můžete koupit na www.albatrosmedia.cz

1 komentářů:

Ygrain řekl(a)...
1. února 2017 7:20  

Velmi užitečný počin.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.