Magická moc testů PISA

středa 1. února 2017 ·

Testy PISA mají ve všech zemích, jejichž žáci se jich účastní, téměř magickou moc. Výsledky testů mají velký dopad na vládní politiku v jednotlivých zemích. Tento fenomén je na vzestupu – výsledky vyvolávají konkrétní reakce a zásahy do vzdělávacích reforem. Na studii, která se zabývá reakcí některých zemí na výsledky testů PISA upozorňuje Přehled vybraných informací a zajímavostí ze zahraničí České školní inspekce.

Cílem studie bylo zjistit, jaké jsou reakce na výsledky v testech PISA v šesti zemích: Číně, Kanadě, Anglii, Francii, Norsku a Švýcarsku. Autoři zkoumali politické dokumenty, zprávy z médií a akademické články. Ve čtyřech z těchto zemí přinesly špatné výsledky v šetření PISA rychlou reakci ve formě změn ve školství. I v ostatních zemích se politika vzdělávání upravila, avšak výzkum poněkud překvapivě ukázal, že v zemích s podobnými výsledky v PISA byla přijata opatření rozdílná.

„Přehled“ přináší mimo jiné také text o podpoře žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v Irsku nebo o plošném testování žáků 5. ročníků základních škol na Slovensku.


Celý Přehled je ke stažení zde

2 komentářů:

Jan Hučín řekl(a)...
1. února 2017 8:34  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jan Hučín řekl(a)...
1. února 2017 8:35  

Zaráží mě, že vůči PISA nebyla u nás udělaná žádná odborná oponentura. Mám na mysli jak obsah testů, tak především použitou psychometriku, validitu a interpretaci. EDUine, Scio, Viléme, Jarmilo?Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.