Firmy mají kritický nedostatek odborníků. Řešení vidí ve změnách školství

pondělí 14. listopadu 2016 ·

Průmyslu v Královéhradeckém kraji chybí odborníci. Na trhu je nedostatek techniků, absolventů je málo a situaci komplikuje i složitý proces zaměstnávání lidí z třetích zemí. Téma nedostatku kvalifikovaných pracovníků dominovalo konferenci, kterou minulý týden v Hradci Králové uspořádaly Lidové noviny. Sešli se na ní představitelé významných podniků v kraji.

Průmyslové firmy se doslova přetahují o zaměstnance. Situaci ještě zhoršilo rozšíření závodu Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku. Za poslední rok tam vzniklo přes tisíc pracovních míst a další dva tisíce automobilka chtěla otevřít do roku 2017. Podniky v okolí se dokonce setkaly s tím, že jejich lidé ráno nepřišli do práce a místo toho nastoupili do automobilky, aniž by počkali na rozvázání pracovního poměru.

Kritickou situaci v českém průmyslu by měly podle diskutujících na konferenci do budoucna řešit změny ve školství, a to především financování škol podle kvality. Firmy chtějí také větší propojení výuky s praxí a efektivní stipendia. Oborová skladba na vysokých školách by měla být více regulovaná. Podle průmyslníků by tomu pomohlo placené školství, kde by byly nedostatkové obory zdarma.


Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

2 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
14. listopadu 2016 v 7:25  

Místo pořádného komplexního řešení další výstřel do tmy.

Tlumočník řekl(a)...
14. listopadu 2016 v 13:45  

Na začátku 90. let prohlásil ministr financí V. Klaus, že trh vše vyřeší a že o peníze jde až v první řadě.
Průmyslníci musí razantně zvýšit mzdy a žáci se na nedostatkové obory okamžitě pohrnou. Prostě se musí vyrovnat nabídka a poptávka. Nutit žáky studovat obory, kde si nevydělají, násilím je svinstvo.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.