Kateřina Valachová v rozhovoru pro HN: Maturita a podmínky pro vstup na VŠ by se měly potkat

středa 31. srpna 2016 ·

O možných budoucích změnách státní maturity nebo o zamýšlených změnách rámvocývh vzdělávacích programů mluví ministryně školství kateřina Valachová v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

V rozhovoru zazní mimo jiné tyto otázky a odpovědi:


Kateřina Valachová (FOTO: www.vlada.cz)

Měla by se podle vás měnit maturitní zkouška, i kvůli plánované povinné maturitě z matematiky?

Jak se budou na povinnou maturitu z matematiky připravovat jednotlivé obory, určitě bude probíhat nějaká debata. Například o množství předmětů, ze kterých musí studenti odborných škol skládat zkoušky. Jednotlivé obory jsou ale hodně odlišné a my do nich potřebujeme získat detailnější vhled. A ještě na to nějakou dobu máme.
Není maturita nefér vůči studentům učňovských škol, kteří se učí mnohem méně než studenti z gymnázií? Nepřemýšlela jste o návratu k lehčí a těžší verzi?

Přemýšlela jsem o tom hned, jak jsem nastoupila do funkce. Jenže diferencovaná maturitní zkouška se musí pořádně odpracovat. A tady nebylo odpracováno vůbec nic. Velmi ráda bych ještě do konce funkčního období této vlády vytvořila prostředí pro to, aby spolu více komunikovaly střední školy, gymnázia a vysoké školy. Protože kolegové z vysokých škol mě ubezpečili, že s nimi nikdo nikdy na toto téma nemluvil. Je logické, že by se maturitní zkouška a podmínky pro vstup na vysoké školy měly potkat.

Proč se více nezkoumají výsledky maturit a do škol nemíří zpětná vazba o tom, co učit jinak či lépe?

Není to na nule, ale spíš to není hotovo. Pracujeme na změnách rámcových vzdělávacích programů, tedy jakémsi popisu toho, co se bude učit v českém jazyce, literatuře nebo matematice. V roce 2017 bychom chtěli mít hotové základní předměty.


Celý rozhovor naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.