Vláda soukromým a církevním školám nepřidá, pouze „lepí“ díru v rozpočtu

pondělí 16. února 2015 ·

140 milionů Kč, které schválila vláda, pouze vykryje deficit, který má MŠMT v plánovaných výdajích. Nejde o navýšení, peníze nelze využít na navýšení mezd.


V některých médiích se během minulého týdne objevila zpráva, že vláda ČR schválila navýšení finanční podpory církevním a soukromým školám. 140 milionů Kč, které budou uvolněny z Všeobecné pokladní správy, však pouze vyplní mezeru v rozpočtu MŠMT, která vznikla návrhem na snížení finanční podpory pro tyto školy pro rok 2015 (pro církevní od roku 2016).

Podle návrhu novely školského zákona, který předložilo MŠMT v červenci 2014, mělo dojít ke snížení finanční podpory soukromým a církevním školám o 140 milionů Kč. Byť tento návrh posléze neprošel do legislativního procesu, rozpočet MŠMT s tímto snížením už počítal. Peníze, které vláda uvolní z účtu Všeobecné pokladní správy, tedy nelze v žádném případě považovat za navýšení finanční podpory, pouze dorovnávají původně nastavené výdaje. K tomu je MŠMT vázáno současným zněním zákona 306/1999 Sb. O financování soukromých škol.

Miroslav Hřebecký, odborník EDUin na oblast školství,řekl: „V žádném případě se nejedná o další finanční prostředky pro soukromé a církevní školy. Soukromé ani církevní školy nedostaly přidáno, na rozdíl od škol státních, u nichž byl rozpočet navýšen o 3,5%. Pokud by měl být podle stejného klíče navýšen rozpočet soukromých a církevních škol, představovalo by to dalších 170 miliónů korun."

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.