Veronika Hnojská: Sociálně orientované hry podle MindShift

pondělí 12. ledna 2015 ·

Článek přináší přehled amerických výukových her podporujících sociální dovednosti inspirovaný příspěvkem Tannera Higginse v kalifornském blogu MindShift.


V dnešní době děti tráví většinu svého volného času hraním her na počítači. Jen málo z nich, a také rodičů, si uvědomuje, jak moc počítačové hry ovlivňují jejich vývoj, osobnost, možná i pohled na svět navzdory tomu, že se většinou jedná jen o amatérské hráče. Hra, která je postavená na ničení, okrádání spoluhráče a možnosti využít nespočet životů, může probudit v dítěti pocit, že vše se dá v životě napravit a že jeho negativní chování vůči ostatním je v pořádku. Na druhou stranu existují hry, které dokážou působit na dítě pozitivně. Jsou to v první řadě ty, které rozvíjejí logické myšlení. Děti se jejich hraním mohou naučit předvídat, jak se bude děj ve hře, či v reálném světě dále vyvíjet. Spousta her je také v anglickém jazyce, který si mohou děti lépe osvojit.

Výukové hry a jejich dopad na dětskou osobnost je jedním z témat, na něž je zaměřen kalifornský blog MindShift. Byl založen v roce 2010 agenturou KQED (původně televizní vzdělávací kanál pro severní Kalifornii), který zkoumá budoucnost vzdělávání ve všech dimenzích. Zahrnuje také kulturní a technologické trendy, inovace v oblasti školství, průkopnické výzkumy, vzdělávací politiku a další. Jako ukázka poslouží obsah článku Inventive Games That Teach Kids About Empathy and Social Skills [1], jehož autorem je odborník na výukové hry firmy Common Sense Tanner Higgin.

Některé hry nabízejí ojedinělou zkušenost a zážitek. Spojují žáky dohromady, budují sociální dovednosti a povzbuzují hráče v úvahách o sobě a o svých vztazích.

Přehled her rozvíjejících sociální dovednost.


Název Věková kategorie Popis
Cena / Platforma
The Social Express 6 – 10 let
 • řada ovladatelných animovaných epizod z reálného světa a různých sociálních situací
 • možnost ztotožnění s postavou
 • různé sociální interakce a podněty
 • sociální rozhodnutí
 • základní sociální dovednosti v bezpečném prostředí
 • usnadnění přenosu získaných dovedností do každodenního života
Demo verze 5 dní zdarma. Plná verze $4,99/ měsíc, 3,69€/ měsíc
Thomas Was Alone 6 – 14 let,   ideálně 10 let
 • kombinace hádanek a vyprávění
 • herní postavy (obdélníčky)
 • skutečné city a charakter
 • intuitivní ovládání
Plná verze 5,49€
Way 6 – 13 let
 • experimentální a zajímavá hra
 • spolupráce a komunikace se spoluhráčem
 • gesta a neverbální narážky
 • zodpovědnost a důvěra mezi spoluhráči
 • podpora komunikace
 • nutnost být on-line
Zdarma Ke stažení
Social Adventures 3 – 13 let
 • vyvinuta k učení a vychovávání
 • vhodná pro děti se sociálními potřebami, např. s poruchou autistického spektra, ADHD, NLD a při sociálních úzkostech se získáváním důvěry
 • nauka základních návyků, sociálních strategií a dovedností
Plná verze $19,99 17,99€,   platforma: iOS

Všechny výše představené hry jsou určeny americkým uživatelům. Pro nás jsou zajímavé především tím, že představují kategorii aplikací, které u nás dosud nejsou příliš rozšířeny, a mohou tudíž pro nás být inspirací. Jejich cílem je podpora sociálních dovedností a přátelství.

Sociální hry mohou zlepšit empatii u každého hráče prostřednictvím vnímání svých spoluhráčů a budováním vzájemných vztahů. Jako ukázku přikládám demo ze hry The Social Express.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.