Miloš Vystrčil: Pane ministře, stát nefunguje zadarmo

úterý 19. srpna 2014 ·

V nedávném televizním rozhovoru s panem ministrem školství Marcelem Chládkem jsme se dozvěděli několik zajímavých věcí.


Tou první zprávou bylo, že hlavním důvodem, proč je potřeba zavést centrální a jednotné přijímací zkoušky na všechny střední školy, je snaha zamezit tomu, aby stát zbytečně neutrácel peníze za placení maturitního studia neschopným žákům.

Musím se přiznat, že skutečnost, že si někdo myslí, že jednou centrální pro všechny stejnou zkouškou lze patnáctileté studenty vytřídit na schopné či neschopné maturity, a to navíc bez ohledu na obor a typ školy, mě opravdu vyděsila. To, že to pan ministr chce udělat prostřednictvím jedné centrálně zadané zkoušky, již jenom podtrhuje nesmyslnost celého nápadu.

Druhou zprávou, která mě doslova posadila do křesla, bylo sdělení pana ministra, že příprava celostátních jednotných přijímacích zkoušek nebude na rozdíl od současných různých drahých privátních testů nic stát.

Nevím, co si myslí pan ministr, ale předpokládám, že naprostá většina z nás ví, že stát v žádném případě nefunguje zadarmo. A pokud stát, v tomto případě ministerstvo školství, plánuje, že školám dodá zadání přijímacích zkoušek zdarma a následně zřejmě zaplatí i vyhodnocení, tak to neznamená, že to bude pro školy zadarmo. Všechny s tím spojené práce přece bude muset někdo zaplatit. A ten Někdo bude ministerstvo školství, potažmo daňoví poplatníci. Tedy školství nic neušetří. Dle mých zkušeností tomu bude spíše naopak.

A tak si jenom říkám, kolik dalších takovýchto nápadů naše školství ještě vydrží. Vždyť základem kvalitní výuky je učitel. Tomu je potřeba dát prostor, důvěru a odpovídajícím způsobem mu za práci zaplatit a ne místo toho pořád vymýšlet, jak, kdy, koho a jakým způsobem budeme kontrolovat, řídit a zařazovat.

Zdroj: ODS.cz (Parlamentní listy, www.vystrcil.cz, Pravý břeh)

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.