V červnu proběhne 10. AKSANTI. Vyslán bude již 151. dobrovolník.

neděle 1. června 2014 ·

V sobotu 14. června 2014 proběhne v Salesiánském centru v Praze 10. ročník akce s  AKSANTI. Jedná se o slavnostní vyslání dobrovolníků v rámci projektu Adopce nablízko. Program začne od 16 v salesiánském centru v Praze-Kobylisích. Sedmnáct dobrovolníků letos vycestuje do Etiopie, Indie, Konga, Bulharska, Zambie a Anglie, kde věnují rok svého života pomoci znevýhodněným dětem a mládeži bez nároku na jakoukoli odměnu. Během odpoledne se představí nejen dobrovolníci vysílaní, ale i současní a bývalí, kterých je za deset let trvání projektu již 151. Návštěvníci se prostřednictvím kulturního programu budou moci seznámit i s místy, kde dobrovolníci působí, ochutnat exotická jídla, vyzkoušet si africké či indické oblečení, prohlédnout si velkoformátové fotografie, zasoutěžit si a vychutnat si večerní koncert Pražského komorního kytarového orchestru.


Aksanti znamená ve svahilštině „děkuji“ – velký dík patří všem dobrovolníkům, kteří se rozhodli věnovat část svého života potřebným. Tito mladí lidé se vydají do Konga, Zambie, Indie, Etiopie, či Bulharska, kde se zapojí do již existujících projektů zaměřených na vzdělávání a výchovu dětí a mládeže. Hlavní náplní jejich práce je péče o děti ulice, výuka dětí ve venkovských školách či organizace volnočasových aktivit pro děti ze sociálně vyloučených rodin. „Vzdělání a dobré vzory je to, co zdejším klukům pomůže, aby pak nemuseli celý život pálit dřevěné uhlí nebo prodávat drobnosti na trhu a našli si práci a měli dobrý život,“ napsala dobrovolnice Alžběta Žáková ve svém posledním dopise z Konga, kde pracovala v centru pro děti ulice.

Před svým odjezdem absolvovali všichni dobrovolníci několikaměsíční přípravu. „Příprava pomáhá dobrovolníkům adaptovat se na odlišné životní podmínky v zahraničí a zvyšuje tak efektivitu jejich práce,“ říká Markéta Obručová, koordinátorka dobrovolníků. Po návratu se dobrovolníci často nadále věnují rozvojové problematice, podílí se na přípravě svých následovníků nebo stále na dálku podporují projekty v místech, kde prožili několik měsíců svého života. Právě tento koloběh napomáhá k dlouhodobé udržitelnosti projektu Adopce nablízko.

Celý pobyt podstupují mladí lidé dobrovolně, bez nároku na odměnu. Navíc si musí financovat i některé z výdajů spojených s cestou - pojištění, vízum, očkování nebo letenku. Projekt Adopce nablízko umožňuje přispět dobrovolníkům a pomoci jim uhradit alespoň část nákladů. Lidé, kteří chtějí libovolným příspěvkem podpořit konkrétního dobrovolníka, mohou využít webové stránky www.adopcenablizko.cz.

V průběhu večera AKSANTI se veřejnosti představí nejen dobrovolníci vysílaní, ale i současní a bývalí. Každý z návštěvníků bude mít možnost s dobrovolníky hovořit a prostřednictvím výstavy předmětů z nejrůznějších koutů světa, ochutnávky exotických jídel, či vyzkoušením si autentického oblečení se částečně vcítit do jejich role.

Projekt Adopce nablízko realizuje Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA). Více informací o projektu „Adopce nablízko“ a SADBA naleznete na www.adopcenablizko.cz nebo na www.sadba.org.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.