Přehlídka nejlepších odborných prací středoškolských studentů

středa 11. června 2014 ·

Přehlídka toho nejlepšího, co dokázali středoškoláci v rámci osmnácti oborů soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ) vytvořit na poli odborné práce a vědy, se bude konat ve dnech 13. až 15. června 2014 v metropoli Plzeňského kraje. Hostitelské úlohy 36. ročníku SOČ se ujalo Gymnázium Luďka Pika za podpory Krajského úřadu Plzeňského kraje, města Plzně a dalších partnerů. Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jejím gestorem je Národní institut pro další vzdělávání.


Více než 300 vítězů krajských přehlídek SOČ bude v sobotu 14. června obhajovat své soutěžní práce z přírodovědných, technických a humanitních oborů. Témata prací si studenti volí zcela svobodně na základě svého zájmu. Zabývají se např. farmaceutickým a kosmetickým využitím slizu plžů, falšováním potravin, algoritmy k modelování mořských schránek, nebo třeba setkáním Komenského s Descartem.

Účast potvrdil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, zástupci akademické sféry, spolupracující organizace, představitelé Plzeňského kraje a města Plzně. V porotách zasedne 90 odborníků z vysokých, středních a dalších typů škol, odborných a vědeckých institucí. V neděli 15. června 2014 ve 13.30 hodin budou v areálu Techmania Science Center vyhlášeny výsledky soutěže a v každém z 18 soutěžních oborů předány ceny laureátům a dalším úspěšným autorům soutěžních prací SOČ 2014. Nejlepší autory samostatných prací navrhnou předsedové odborných porot na navazující zahraniční soutěže v USA, Číně a Evropě, na kterých naši studenti přes obrovskou mezinárodní konkurenci získávají téměř každoročně ocenění. Marek Novák a Robin Kryštůfek přivezli z kalifornského Los Angeles, kde se konala prestižní mezinárodní soutěž INTEL ISEF, dvě hlavní a tři zvláštní ceny a letošní účast se tak stala nejúspěšnější za posledních 15 let (Intel ISEF je největší světová soutěž středoškolských projektů International Science and Engineering Fair, které se účastní autoři více než 1 600 odborných projektů z 65 zemí světa). Další ze zahraničních soutěží navazujících na Středoškolskou odbornou činnost je soutěž Evropské unie pro mladé vědce European Union Contest for Young Scientists (EUCYS). Díky spolupráci s Českým svazem vědeckotechnických společností se letos poprvé a hned úspěšně účastnili čeští studenti vědecké soutěže v čínském Pekingu. Vzhledem k úspěšné reprezentaci dostala Česká republika pozvání i na příští ročník soutěže.

Celostátní přehlídka 36. ročníku soutěže Středoškolská odborná činnost bude slavnostně zahájena v pátek 13. června 2014 v 17.00 h. v areálu Techmania Science Center. Rádi Vás uvítáme na veřejných obhajobách soutěžních prací v budově Gymnázia Luďka Pika v sobotu 14. června a rovněž na odpolední prezentaci prací formou posterů, která bude příležitostí pro žáky základních a středních škol, rodiče, učitele a veřejnost seznámit se s projekty studentů z 18 soutěžních oborů.
Soutěž má samostatnou webovou stránku www.soc.cz. Výsledky 36. Celostátní přehlídky budou k dispozici po vyhlášení výsledků soutěže v neděli (brožurka s oficiální výsledkovou listinou) nebo v elektronické podobě na webových stránkách soutěže a hostitelské školy www.gop.pilsedu.cz/SOC2014.


Talentcentrum NIDV

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.