Přečtěte si: Šanghaj nestojí o čelní pozici v žebříčku PISA

pondělí 9. června 2014 ·

Profesor Yong Zhao informuje o postoji šanghajské vzdělávací komise k testování PISA. Šanghajští činitelé uvedli, že nestojí o čelní pozici v žebříčku PISA a že Šanghaj se možná nezúčastní šetření v roce 2015.

Odborníci na vzdělávání poukazují na to, že vynikající výsledek v šetření PISA zakrývá nedostatky vzdělávací praxe: žáci jsou přetíženi domácími úkoly, úkoly jsou mechanické a repetitivní, učitelé nedávají žákům dostatečnou zpětnou vazbu.

Šanghaj plánuje vyvinout vlastní systém hodnocení (označovaný jako „green evaluation“), v němž výsledky testů budou jen jedním z deseti kritérií hodnocení. Bude se měřit také žákova motivace a zaujetí pro výuku, vztahy mezi žáky a učiteli a fyzická zdatnost žáků. Jedním z důvodů pro odmítání šetření PISA je i přílišná pozornost věnovaná systému s nejlepšími výsledky, o kterou šanghajští představitelé nestojí.


Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
9. června 2014 v 12:57  

Rýsuje se tu poměrně zajímavá cesta k dosahování stále lepších výsledků v rámci tohoto mezinárodní šetření.
To jest, postupně rozmluvit nebo znechutit účast na testech státům, které figurují v žebříčku před námi.
Stačilo by možná tak deset, dvacet míst, a můžeme směle říci, že výsledky uvážlivé politiky zkompetentňovací referomy, jednotných maturitních zkoušek a zavádění moderních technologií se dostavily.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.