Autor bestselleru Sofiin svět přichází s románem Anna

čtvrtek 15. května 2014 ·

Nový příběh oblíbeného Josteina Gaardera! Přeloženo do 10 jazyků

Nakladatelství Albatros vydalo román Anna – Jaký bude rok 2082? od Josteina Gaardera. V knize najdou čtenáři řadu opakujících se motivů z bestselleru Sofiin svět, jehož se jen v Albatrosu prodalo téměř 40 tisíc kusů. Místo filosofie a dějin umění řeší Gaarder v Anně téma mizející přírody a ekologie. Dokazuje, že toto téma lze pojmout nově a působivě. Román sklízí v zahraničí velmi pozitivní recenze a u nás vychází ve skvělém překladu Jarky Vrbové. Jostein Gaarder je velmi schopný a úspěšný vypravěč – jeho romány byly přeloženy do více než padesáti jazyků a prodány v padesáti milionech exemplářích.


Šestnáctiletá Anna se zajímá o budoucnost planety Země a prostřednictvím svých snů se stává vlastní pravnučkou jménem Nova. V budoucnosti, v roce 2082, je prostřednictvím této své druhé osobnosti svědkem zkázy způsobené lidskou lhostejností. Zároveň jako Anna, dívka ze současnosti, dostává šanci na nápravu. Může se vrátit a snažit se, aby některá zvířata nevyhynula a lidé nemuseli opylovávat stromy štětečkem. Ale může doopravdy ještě vůbec něčemu zabránit? Knihou se mistrně prolínají dva příběhy v jiných časových rovinách, jak to umí jen Jostein Gaarder, a čtenáře tak udržuje v neustálém napětí. Román nutí čtenáře k zamyšlení, jak každým svým krokem ovlivňují své okolí, a přiměje je o budoucnosti přírody přinejmenším přemýšlet.


Jostein Gaarder se v minulosti mnohokrát vyjádřil, že by chtěl napsat knihu pro mládež, díky které by se mu podařilo probudit v nich zájem o přírodu a životní prostředí. Po vydání Anny uvedl: „V knize vystupuje podobná hrdinka jako v Sofiině světě, ale neohlíží se jako ona do historie a neptá se Kdo jsem?, přemýšlí naopak o budoucnosti a její udržitelnosti. Klade si otázku Co je třeba udělat?“ Čímž rozumějme – co je třeba udělat, abychom si uchovali zeměkouli v co nejlepším stavu. Gaarder založil v roce 1997 společně se svou ženou cenu Sophie Prize, kde se každoročně vyhlašuje vítěz, který se zasloužil o ekologii a informovanost o globálním oteplování. 

Doporučená cena 229 Kč. Knihu s 15% slevou zakoupíte v e-shopu www.albatrosmedia.cz.

Ukázky stran: 

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.