Gabriela Střelcová: iOS vs Android

čtvrtek 19. prosince 2013 ·

Článek na základě zkušeností uživatelů srovnává vlastnosti dvou hlavních operačních systémů používaných mobilními přístroji s cílem umožnit každému zvolit pro sebe tu nejvhodnější.

Ráda bych vás seznámila s vybranými názory uživatelů konkurenčních mobilních zařízení pracujících pod systémy Apple iOS a Google Android.

Začneme u odborníků vyvíjejících pro tyto systémy aplikace. Většinou si myslí, že ani jeden ze systémů není dokonalý. Shodují se však, že iOS má výhodu v jednoduchosti, oproti tomu Android se vyznačuje nízkou počáteční investicí a rozšířeným programovacím jazykem Java, díky čemuž jsou aplikace pro něj snadněji přenositelné a dají se vyvíjet na jakémkoliv hardwaru [3]. Musí však být optimalizovány na rychlost, neboť se o výkon dělí s ostatními nainstalovanými aplikacemi. Nevýhodou je také složitější testování. iOS bývá oproti Androidu napřed, má mnoho kvalitních nástrojů pro vývoj, které jsou však dostupné pouze na počítačích Mac s OS X. Výhodou je hardwarová kompatibilita, testuje se pouze na několika málo konkrétních zařízeních jako je iPhone a iPad. Oproti tomu Android se používá na mnoha různých zařízeních a testování je proto obtížnější.

Zaměřme se nyní na názory běžných uživatelů. Podle nich, jsou iOS i Android obě báječné platformy, které však stále mají co zlepšovat. Existují rozdílné názory na to, který je lepší. Uveďme nejlepší argumenty běžných uživatelů a shrňme si je.

1. Android je lépe přizpůsobitelný potřebám uživatele.

Android je při práci více flexibilní než iOS. Uživatelé tvrdí, že pokud máte rádi vše pod kontrolou, můžete si přizpůsobit svůj mobil nebo tablet pomocí aplikací třetích stran.

Toto mnoho uživatelů vidí jako velkou výhodu. Například Dancherboi říká: „Mám rád změny, mám rád novinky. S aplikacemi třetích stran si mohu mobil přizpůsobit. Otevřená platforma, kterou Android poskytuje, je jako pískoviště pro developery, kteří se tak mohou stát extrémně kreativními.“ [2]

Jenže přizpůsobitelnost Androidu vždy není ideální. Uživatel Jeffreyjames v diskuzi říká: „Mám v mobilu hned několik aplikací, které tam mít nechci a nelze je odstranit (Amazon a jiné obchody, hry ad.).“ [2]

2. iOS je plynulejší

I přes pomalejší procesory v Apple hardwaru se iOS zdá většině uživatelů rychlejší a plynulejší.
Rorry Bret tvrdí: „Vždy, když použiju telefon s Androidem, čelím mnoha „zamrznutím“. Nezáleží na tom, který z mých telefonů použiji, stává se to na všech. Líbí se mi možnost přizpůsobení, ale toto mi vadí. S iOS je to jinak. Přes nedostatek přizpůsobivosti, jsem v životě neměl spolehlivější telefon.“ [2] Adam Dachis dodává, že „nenašel žádnou diskuzi, kde by se někdo postavil na stranu Androidu, pokud jde o rychlost a plynulost“. Vlastní 8GB tablet Nexus 7 a 16 GB Nexus 4 a tvrdí, že „u nich nikdy žádný velký problém s plynulostí nezaznamenal“. Primárně ale používá Apple, neboť „tam je plynulost vždy větší“. [2]

 3. Android nabízí otevřenou platformu
Apple se uzavírá do zahrady obehnané vysokými zdmi, zatímco Android se chlubí svou otevřenou platformou. Howard Blair k tomu poznamenává: „Android otevírá tisíce možností prostřednictvím Google play storu, můžete stahovat aplikace z Appbrain, Amazon App storu nebo odkudkoli, kde najdete soubor s příponou APK.“ [2]

Na iOS je tohle těžké udělat, avšak ne nemožné. Výhodou Androidu je, že na něm lze změnit App launcher, typ klávesnice, webový prohlížeč …

4. Android je roztříštěný

Výhodou iOS je, že každý má často nový upgrade. Android se v tomto posouvá mnohem pomaleji. Zdá se, že se nové verze Androidu dostávají k uživatelům pozdě. To zapříčiňuje roztříštěnost mezi zařízeními a ztěžuje práci vývojářům, kteří musí podporu různých zařízení přidávat do systému jinak, a ten proto bobtná. Benjamin Sow říká: „Ukázkou může být Samsung. Přišel se svým vlajkovým telefonem Galaxy S4 – má nejnovější vybavení, jako je navigační Eye, Air gesta ad/em>. Jenže jeho operační systém zabere více než polovinu paměti telefonu.“ [2] Google poskytuje některé nové komponenty operačního systému zákazníkům prostřednictvím obchodu, kde si je může každý stáhnout.

iOS sice nabízí změny častěji, ale zase ne pro všechny. Pokud má uživatel starší zařízení, zřejmě na něm vše nepoběží. Není však mnoho uživatelů, kteří si ponechávají smartphony více jak dva roky, a v tom lze, přiznejme si, nalézt i zřejmý záměr firmy Apple.

5. Android má mnoho hardwaru, ale někdy horší kvality

Výhodou Applu je báječný design, asi díky tomu, že si sám kontroluje kvalitu hardwaru. V tomto směru Android zaostává. Zařízení s tímto OS jsou většinou horší estetické kvality, neboť využívají levnější materiály. Jashua Talley uvádí při srovnání s Apple tyto konkrétní nedostatky: “rychlost odezvy na dotyk, kvalita displeje, fotoaparát a výdrž baterie“ [2]. Google poskytuje jen operační systém. Výrobce zařízení nenutí ke standardu. Android ale určitě zaznamenal posun. Nová zařízení již fungují déle, rychleji a začínají vypadat i lépe.

6. iOS je více intuitivní

Většina uživatelů uvádí, že Apple je intuitivnější a snáze naučitelnější, což je celkem známá vlastnost těchto zařízení odnepaměti. Andy Orin souhlasí: „Nedávno jsem dostal tablet Asus. Je to užitečná věcička, ale byl jsem překvapen, jak neintuitivní bylo ovládání operačního systému. Jsou to jen drobnosti a vím, že na každý problém můžu najít řešení, ale s iPhonem jsem je nikdy nemusel řešit. Vím, jak ho používat bez toho, že bych na to vůbec myslel“ [2]. To je podle něho jeden z důvodů, proč mají produkty Apple rády i děti. Nicméně o Androidu tvrdí, že „je to užitečná věcička“. [2].
Je zde však i protiargument jednoho z dalších uživatelů. Blaine říká: “Není to férové srovnání. Když přejdete z Windows na Mac, mnoho věcí bude pro vás neintuitivních, ale spíš než OS z toho bude nutno obvinit vaše zvyky“ [2] (Ovlivňuje syndrom housete pouze ICT gramotnost?).

To, že se Apple více stará o designový standard se projevuje třeba i tím, že ikony jsou všechny stejné, jako by k sobě patřily, což se o Androidu říct nedá. Edwar Champion dodává: „Líbí se mi, jak iPhone pracuje. Rychle, čistě.“ [2]

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

2 komentářů:

JanPozdilek řekl(a)...
29. května 2014 v 10:12  

1) "iOS je plynulejší"
to je samozřejmě prachsprostá "nepravda"
Nexus 7 převyšuje iPady jak rychlostí, cenou, tak kvalitou.

2) "Android je roztříštěný"
u Nexus 7 série je toto prostě lež.
- má po 2 roky zajištěnu aktuální verzi
- u iPadu již třeba půlrok či rok staré zařízení nedostane všechny vlastnosti nových prodůktů apple, což se u Nexus Android série prostě nestane
- Android je mnohem vyspělejší = nová verze iOS se sotva rovná několik let staré verzi Android 2.3

3) "Android má mnoho hardwaru, ale někdy horší kvality"
to je samo velmi zavádějící lež, Android má mnoho hardwaru a mnohem lepší komponenty

Nexus 7 s fullHD displejem a 4jádrovým procesorem převyšuje nejnovější iPady o několik let, navíc poměr cena výkon je pro iPady naprosto katastrofální, pro školy velmi velmi nevýhodné

6) "iOS je více intuitivní"
to je zamozřejmě naprostý nesmysl
iOS je velmi omezený systém, proto i jednoduché úkony se dají dělat jen velmi složitě, krásně je to demonstrováno těmito videi:

http://goo.gl/T13j82

ukazuje, že ovládání Androidu (zvláště Nexus série), je mnohem jednoduší a intuitivnější.


Autorka je velmi "neinformovaná". Skoro mám pocit, že za takovéto zjevné lži musí být placená.

Tomas Blaho řekl(a)...
29. května 2014 v 17:03  

Jan Pozdilek (zrejme to bude ten bijec o Nexus7 z clanku na cnew.cz) ocividne s Androidem moc nepracuje nebo netusi, co je plynulost. Osobne sem mel Nexus 4 pul roku a scrolling na iOS je proste jina liga.
Predstavuje si, jak skola chrochta blahem nad 4mi jadry a gigabyty pameti a netusi, co je to optimalizovana aplikace pro konkretni pristroj. Na Androidu se tohle proste udelat neda. HW je takove mnozstvi, ze se z toho vyvojarum toci hlava.
iOS bohuzel je ten vice intuitivni. Mam nekolik prikladu v rodine (zena 36, dcera 9, matka 57, otec 55, tchan 73) a ti vsichni umi s iOS hrave obrovskou spoustu veci a na muj Android jen nevericne koukali. Jako programator si nestezuju, ale kvuli ne-plynulosti a prilisne velikosti pro ovladani jednou rukou sem ho nakonec vymenil za iPhone 5S.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.